Neuspěli u ministerstva životního prostředí, které zastavilo přezkumné řízení.

To vyvolalo odvolání těžební společnosti proti zamítavému rozhodnutí Krajského úřadu Olomouckého kraje.

Podle ministerstva skutečně nelze vyloučit negativní ovlivnění podzemní vody, pokud by se vápencový masiv Holý vrch otevřel.

Firma v současnosti nemá ani souhlas s dobývacím prostorem. Ten vloni zrušil soud.

Zabíjačkové hody na Poděbradech
Nával na Poděbradech: zabíjačka přilákala rekordní davy
Ilustrační foto
Průtahy s východní tangentou: radnice tlačí na urychlení stavby

2500 podpisů pod peticí

Proti těžbě jsou okolní obce, kde se obyvatelé obávají dopravní zátěže, hluku, ale také dopadu dobývání horniny na krajinu. Petici podepsalo 2500 lidí.

„Pro občany Hvozdečka je to jistě dobrá zpráva. Samospráva za nimi stojí. Bude na těžební společnosti, aby prokázala, že dobývání vápence nebude ohrožovat životní prostředí. Musí splnit všechny zákonné podmínky,“ reagoval starosta Bouzova Zdeněk Foltýn.

Ministerstvo životního prostředí vyšlo ze závěru posudku České geologické služby, která na základě podkladů procesu EIA uzavřela, že nelze prokazatelně vyloučit možnost negativního ovlivnění podzemních vod v jedné z nejvýznamnějších krasových oblastí České republiky.

V ohrožení by byl vodní zdroj Čerlinka. Ministerstvo sice vytklo ne zcela dostatečně ověřené podklady v dokumentaci a ne zcela objektivní závěry, ale nesouhlasné stanovisko k posouzení vlivů záměru na životní prostředí vydané krajským úřadem podle centrálního úřadu nezákonné nebylo. Olomoucký krajský úřad rozhodl zamítavě již podruhé.

Stadler GTW bude jezdit v Olomouckém kraj. Takto by vypadal po přelakování
Nové vlaky v kraji? Staré "hrkače" mají nahradit tyto stadlery

Ne ještě není definitivní

Pro společnost Agir, která by chtěla u Bouzova ročně dobývat až 40 tisíc tun kvalitního vápence, neznamená verdikt ministerstva definitivní konec.

Může podat takzvaný rozklad - obrátit se na ministra životního prostředí. Jestli opravného prostředku firma využije, nebo ne, k tomu se těžební společnost do pátečního odpoledne Deníku nevyjádřila.

Problém ovšem má i se samotným dobývacím prostorem. Před šesti lety sice Obvodní báňský úřad stanovil dobývací prostor u Bouzova, jenže neměl kladné stanovisko v rámci posouzení vlivu těžební činnosti na životní prostředí.

Soud proto toto rozhodnutí báňského úřadu v loňském roce zrušil jako nezákonné.

„Obvodní báňský úřad vyzval společnost, aby doplnila podklady, jak je uvedeno v rozsudku soudu. Jedním z nich je stanovisko k posouzení vlivu na životní prostřední. Pokud bylo vydáno záporné, nezbývá obvodnímu báňskému úřadu, než zastavit správní řízení a čekat na to, jak dopadne rozklad. Rozhodne ministr životního prostředí a je na něm, zda stanovisko potvrdí nebo změní,“ vysvětloval mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

U Nákla se dobývá štěrkopísek přes 20 let
Vzniknou u Nákla další jezera? Jasno bude do roka