„Máme devětadvacet dětí, nejmladší má půl roku a nejstarší šest let," popisovala ředitelka olomouckého Dětského centra Ostrůvek Marie Fickerová.

Domů by mělo jít na Vánoce pět z nich.

„Ne na celou dobu, ale na návštěvu. Někteří půjdou ke svým rodičům, jiní k prarodičům," uvedla.

Čtyřiadvacet dětí tak stráví vánoční svátky s „tetami" v Ostrůvku.

„Děti, které rodiče během roku navštěvují, nebo alespoň zatelefonují, většinou na Vánoce nezůstanou s námi. V některých případech, a je jich bohužel nemálo, není ze strany rodičů zájem o vlastní děti ani o vánočních svátcích," posteskla si Marie Fickerová.

Pestrý program

O to, aby Ježíšek ani na opuštěné děti nezapomněl, a o Vánocích neměly v Ostrůvku prostor na smutek, se už dlouho před Štědrým dnem starají pracovníci dětského centra, dobrovolníci a sponzoři.

Pokud by zájemci chtěli podpořit obyvatele olomouckého Ostrůvku, zařadit se mezi dobrovolníky, případně vypomoci finančně, podrobnosti najde na internetových stránkách http://www.dc-ostruvek.cz.

„Od Mikuláše společně slavíme adventní období. Pro děti je připravena spousta akcí. Mají pestrý program. Také se snažíme dodržovat tradice: starší děti pomáhají péct cukroví, vyrábějí dárečky, podílejí se na zdobení stromečku," zmínila, jak dětem krátí čekání na Ježíška.

„Velký úspěch sklidily děti s baňkami, na které otiskly svoji ruku a vymalovaly prstíky – vtiskly samy sebe do baňky," pochválila šikovné svěřence ředitelka Ostrůvku.

Děti, z nichž nejmenšímu je půl roku a nestaršímu šest let, dostanou na Vánoce vše, po čem toužily.

„Napsaly přáníčko Ježíškovi. Vše se s pomocí sponzorů podařilo splnit, za což jsme moc rádi. Žádné nezůstane smutné, že jeho přání nebylo vyslyšeno," poděkovala sponzorům a zákazníkům jednoho z olomouckých hypermarketů, kteří Ježíškovi pomáhali.

Na Štědrý den budou děti z Ostrůvku podobně jako jejich vrstevníci sledovat pohádky, zpívat koledy, půjdou na procházku a k večeru dojde i na smaženou rybu s bramborovou kaší.

„Materiální zázemí mají děti možná lepší, než některé v rodině. Snažíme se jim proto nahradit hlavně sváteční rodinnou atmosféru a pohodu domova – to je možná nad všechny vysněné dárky," dodala Marie Fickerová.