Odběrové místo, které zajistila Galerie Šantovka, může ulevit přetíženým centrům v nemocnicích. Další již připravuje v centru Olomouce poliklinika SPEA.

Galerie Šantovka otevřela své testovací centrum v úterý.

Přemek Forejt - Entrée. Záběr z dokumentu Za zavřenými dveřmi
Olomoucké gastro v dokumentu. Zpověď ze zavřených barů a restaurací má úspěch

„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo uzavřít dohodu se společností EMA – Emergency a laboratořemi AeskuLab, která vedla ke zřízení tohoto odběrového místa. Věříme, že tímto krokem umožníme zkrátit čekací dobu zájemcům na vyšetření,“ uvedl ředitel Galerie Šantovka Petr Navrátil.

Zdravotníci vyšetřují PCR metodou zájemce se žádankou od lékaře či hygieny. Odebraný vzorek pak odesílají do laboratoře, kde ho do 48 hodin vyhodnotí.

„K dispozici je také antigenní test neinvazivní metodou, jehož výsledek se lidé dozví do 30 minut. Počkají si na něj ve vyčleněném prostoru,“ popisoval mluvčí Šantovky Petr Hlávka.

Zájemci o testy, které provádí zdravotníci každý pracovní den od 7:00 do 16:00, se musejí předem registrovat na webu společnosti AeskuLab.

In-line stezka Hejčínské louky, sobota 13. března 2021
Poděbrady vylidněné, na stezkách nával. Takto teď vypadá olomoucké větrání

Nápor na fakultku je enormní

Nemocnice v Olomouci posílení testovacích kapacit vítají. Za středu vyhodnotila Fakultní nemocnice Olomouc celkem 1 332 PCR a Ag testů na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2. V pondělí to bylo dokonce přes 1 700. Nápor na pracoviště je mimořádný.

„Jakékoliv zvýšení kapacit je pro nás pozitivní, protože bojujeme s velkým zájem o testování a jsme na stropě našich kapacit,“ reagoval mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Pro zájemce o bezplatné testování veřejnosti měla fakultní nemocnice ve čtvrtek v poledne do konce tohoto týdne už jen dva volné termíny.

Podobně je na tom Vojenská nemocnice Olomouc, kde byl v rezervačním systému nejbližší volný termín příští středu.

Testování zaměstnanců. Ilustrační foto
Nakažení ve firmách? Jak dopadly testy v podnicích na Olomoucku

SPEA upraví prostory

Další odběrové místo v Olomouci připravuje SPEA v prostorách polikliniky. Vstup do vznikající infekční laboratoře k vyšetření Covid-19 metodou PCR a Ag testy bude z ulice U Hradeb.

„Musíme upravit stávající prostory. Předpokládáme, že hotovo bude v květnu,“ sdělil Deníku Jiří Skutka, výkonný ředitel společnosti SPEA Olomouc