V sobotu ráno v 8.00 čekala u olomouckého odběrného místa zhruba dvacítka zájemců. Většina byla na test na protilátky předem zaregistrována přes rezervační systém.
„V Olomouci probíhá testování zcela plynule. Bez čekání,“ hodnotila po dvou hodinách vyhrazených věkové kategorii nad 60 let Lenka Irovská, tiskový informační důstojník olomouckého odběrného místa.
První den testování v Litovli a Uničově
Fotogalerie: Plošné koronavirové testy v Olomouci, Litovli a Uničově
Poté, co pracovníci odběrného místa zaevidovali registrované zájemce o studii kolektivní imunity, mohli dát prostor lidem, kteří přišli na vyšetření, aniž by se objednali předem.
Kapacity to umožňují i díky tomu, že desítky zdravotníků v odběrných stanech testují rychleji než plánovaných 15 minut na jednoho klienta.
Na Olomoucku, na rozdíl od ostatních odběrných míst v České republice, je zájemcům o studii odebírána žilní krev. Kapilární z prstu v případě, kdy venózní odběr klient odmítne. To umožňuje případně kvantitativní analýzu protilátek, tedy jaké množství jich bylo v těle vytvořeno, pokud dotyčný prošel onemocněním.
Na Olomoucku otestují 7000 lidí
Během pátku se v Olomouci, Litovli a Uničově podařilo zdravotníkům otestovat celkem 1451 lidí. Nejvíce ve věkové kategorii 49 až 59.
Testy odhalily první pozitivní případy, konkrétně v Olomouci to byl podle informací Deníku jeden.
V takovém případě testovaný podstoupí také stěr v nosohltanu pro vyšetření metodou PCR. Pakliže analýza vzorku prokáže, že je aktuálně nemocen koronavirovou nákazou, musí podle standardního algoritmu do karantény.
Na Olomoucku bude v rámci ve světě unikátní studie promořenosti populace otestování na 7000 osob.
Celkem v České republice by mělo testem projít na 27 tisíc osob. Studie probíhá kromě Olomouce, Litovle a Uničova také v Praze, Brně a Litoměřicích.
V Olomouckém kraji bylo v pátek večer 663 potvrzených případů Covid-19. Vyléčeno je 349 osob. V souvislosti s koronavirovou nákazou v regionu zemřelo 13 lidí.