„Zvládl jsem to. Ne, nebolelo to. Trochu to šimralo,“ hodnotil prvňák Jakub ze ZŠ Mozartova v Olomouci.

Do školy se těšil. A moc, jak se svěřil Deníku. „Na spolužáky, na všechno. Konečně jsem se dočkal,“ zaradoval se chlapec a ruce dal nad hlavu, jako by právě vstřelil důležitý gól.

Do ZŠ Mozartova od sedmi hodin ráno přicházeli žáci „áčkových“ tříd. Celkem 140 dětí. Béčka se v tomto týdnu učí na dálku. V dalším týdnu se v rámci takzvané rotační výuky vystřídají.

„Nejprve se udělá evidence, pak jdou děti do šatny, kde se přezují a následně pokračují do tělocvičny,“ ukazoval ředitel školy Zbyněk Kundrum, jak škola zorganizovala testování před startem první vyučovací hodiny.

V prostorné tělocvičně vytvořili celkem 30 testovacích stanovišť, kam učitelé usazovali příchozí školáky poté, co si je kolegové opět zaevidovali. Na stůl dostaly děti testovací sadu.

„Výborně. A teď ještě druhou nosní dírku. Jednou, dvakrát, třikrát…,“ počítala kantorka spolu s druhákem, kolikrát již otočil štětičkou v přední části jedné z nosních dírek. Děti zvládaly stěry bez problémů.

Doma už nás to nebavilo…

Před tělocvičnou se postupně tvořila „fronta“. Bylo rušno. I přes respirátory a roušky nenechaly děti nikoho na pochybách, že jsou rády zpět ve škole s vrstevníky.

„Těšili jsme se. Doma už nás to nebavilo,“ pronesli jednohlasně dva třeťáci čekající v zástupu mezi šatnou a tělocvičnou na to, že na ně přijde řada, otestují se a po dlouhé době zase vyrazí zpět do své třídy.

 

Něco po půl osmé bylo na ZŠ Mozartova otestováno 70 ze 140 žáků.

„Všichni jsou zatím negativní. Postupuje to velice dobře. Čas máme dobrý, děti to v pohodě zvládají. Věřím, že v osm hodin začneme učit. Od toho škola je, aby se v ní učilo, ne testovalo,“ vysvětlil ředitel Zbyněk Kundrum, proč v tělocvičně vytvořili nakonec 30 a ne jen 15 stanovišť na testování žáků.

S nesouhlasem většího počtu rodičů s testováním potomka na koronavir se nesetkal. Některé děti zůstaly na distanční výuce, protože jsou po operaci či prodělaném onemocnění.

Jednotlivci nesouhlasili pak s typem testu, tak dodali svůj.

„To v jednom případě. Někteří mají potvrzení o provedeném PCR testu. Na všem jsme se s rodiči bez problému domluvili. Rodiče jsou rádi, že se děti vracejí do školy a my jsem taky šťastní,“ popisoval Zbyněk Kundrum.

Objevily se iniciativy proti testování

Podle vedoucí odboru školství olomouckého magistrátu Hany Fantové se první kolo testování antigenními testy v olomouckých základních školách obešlo bez větších problémů.

„Objevily se iniciativy, že nesouhlasí s testováním. Rodiče nám napsali dopis, stejně tak do škol, ale dnes se zatím žádné problémy nevyskytly,“ sdělila před devátou hodinou Deníku.

Pokud se v pondělí u školáka potvrdila nákaza koronavirem, výuky se nezúčastnil, a bude absolvovat PCR test. Třídy jako takové se to nedotklo. Jiná situace nastane ve čtvrtek, kdy při pozitivním výsledku bude muset do karantény celá třída. Vyčká, zda koronavir u spolužáka potvrdí vyšetření PCR metodou.

Vláda vybrala ke stěrům ve školách stejné testy, jaké používají školy v Rakousku. Do Olomouckého kraje je v v minulém týdnu dovezli z centrálního státního skladu hasiči. Celkem 245 700 testů.

V pondělí se vrátili zpět do lavic žáci prvního stupně základních škol a také předškoláci v mateřských školách.