Už první kroky většinou návštěvníkům napoví, v jakém duchu se ponese prohlídka zoologické zahrady.

Na Svatém Kopečku vede k prvním zvířatům asfaltová cesta s nepříliš upravenou zelení, v Ostravě vítají návštěvníky plameňáci v přírodním rybníčku obehnaném rákosím a zlínská zoo v Lešné nabízí hned po vstupu jednu ze svých nejzajímavějších atrakcí – tropickou halu Yucatan.

Procházka

Olomoucká zoo zasahuje do lesů na Svatém Kopečku, takže prohlídka je i příjemnou procházkou mezi stromy. Ze tří sledovaných zahrad má nejkratší trasu a lze ji projít za zhruba tři hodiny.

V Ostravě využívají zasazení do okolních lesů efektivněji. Ze silniček lemovaných zvířecími výběhy mohou zájemci o delší vycházku odbočit na jednu ze tří stezek botanického parku: na cestu stínu, vody nebo lesa. Návštěva tak může být delší a bohatší o poznání zajímavých dřevin.

Nejupravenějším a nejpromyšlenějším dojmem působí zlínská zoologická zahrada. Expozice v krásném a pečlivě udržovaném areálu zámeckého parku dělí výběhy do čtyř menších celků podle toho, z kterého kontinentu zvíře pochází.

V areálu je možné volně procházet voliérami a některými vybranými výběhy, kde lidi od papoušků, klokanů nebo třeba lemurů dělí jen pomyslná hranice cestičky pro lidi.

Na každém kroku jsou navíc informační cedule nebo i domorodá hudba – podle kontinentu, na kterém návštěvníci právě jsou.

Zvířata

Všude se pyšní nějakými zajímavostmi a raritami, ale také skrývají určité nedostatky.

V olomoucké zoo jsou zajímavá akvária s mořskými živočichy a korálovými útesy. V jedné ze šesti nádrží je sladká voda, kde žijí pirani. Největší akvárium obsadili žraloci.

A na Svatém Kopečku se chlubí i šestnáctičlenným stádem žiraf Rotschildových.

Naopak v hrozném stavu je v olomoucké zoo výběh medvědů. Spíš vypadá jako betonové vězení se zrezavělými ostny kolem zdí. „Pro medvědy plánujeme společný výběh s vlky s tím, že se budou mít před sebou kam ukrýt. Nevíme však, kdy to bude. Je to otázka peněz,“ řekla Veselá.

V ostravské zahradě budí mezi dvěma sty osmi druhy zvířat pozornost hlavně sloni. Jejich výběh je zde od roku 2004. Zajímavé jsou také přírodní „ostrůvky“ primátů.

V areálu zoo jsou i naučné tabule s hádankami pro děti a informacemi pro dospělé.

Ovšem u klece tygra ussurijského lidé zažijí šok – výběh je tak malý, že by v něm bylo těsno i králíkům. Medvědí „domov“ je zase v havarijním stavu a zvířata tam žijí jen v betonu.

„Je pravda, že je to tam na spadnutí. Dořešovali jsme stavební povolení a už brzy se to změní k lepšímu,“ uvedla Bartáková.

Zajímavě pojali zoologickou zahradu ve Zlíně – faunu rozdělili na australskou, asijskou, africkou a americkou. U většiny výběhů jsou informace, jak rozeznat určitá zvířata jednoho druhu od sebe. Hodně obyvatel výběhů má jména a podle různých charakteristických znaků je lze identifikovat.

K nejatraktivnějším zvířatům ve Zlíně patří samozřejmě lachtani a tučňáci. Krásný je výběh slonů přístupný ze všech sttran.

Zaujmou gorily nížinné, které jsou ohroženým druhem a v přírodě žijí v tropické Africe. V České republice jsou k vidění kromě Zlína také v Praze a Dvoře Králové.

Jaká je olomoucká zoo? Hlasujte v naší ANKETĚ

Občerstvení

Každý, kdo má chuť, se může v olomoucké zoo občerstvit po pár metrech chůze. Malé pojízdné stánky s nanuky a několik stálých restaurací se základním sortimentem hamburgerů, bramboráků a hranolek doprovází chodce v uspokojivé hustotě.

Kvalitní teplá jídla nabízí v klidném zázemí vnitřní i venkovní restaurace až na samém konci prohlídky. Nově otevřenou restauraci a hotel Archa vystavěnou ze světlého dřeva a kamenů mohou navštívit lidé v areálu zoo i hosté zvenčí, kteří mají zájem pouze o posezení.

Oba typy návštěvníků oddělují dřevěné paravány.

V Ostravě nabízejí kromě restaurace na začátku areálu také dostatek pravidelných občerstvovacích míst. K dostání jsou opět spíše tradiční bufetová jídla: párek v rohlíku, klobása nebo bramborák.

To ve zlínské zoo mají tři restaurace v první půli prohlídky a čtvrté občerstvovací zařízení těsně před koncem trasy. Jídelní lístky nabízejí běžná jídla, jako jsou kuře s rýží nebo zeleninový salát s kuřecími nugetkami.

Ve venkovních prostorách nechodí obsluha, takže si hosté musejí pro jídlo chodit sami k výdejnímu okénku jako v bufetu. Kromě stálého obtěžování vosami a mouchami je i tak možné se docela příjemně najíst.

Sociální zařízení

Srovnání čistoty sociálního zařízení vyšlo nejlépe pro zlínskou zoo, kde nejenže myslí na vozíčkáře a nutnost vybavení přebalovacími pulty pro rodiče s miminky, ale v areálu Afriky dokonce přizpůsobili piktogramy a kachlíky jednotlivých záchodků grafické podobě domorodých maleb.

V Ostravě i Olomouci jsou přebalovací místnosti a sociální zařízení pro vozíčkáře také, ale ne v tak hojné míře a podobně promyšleným způsobem. V obou zoologických zahradách by navíc některé záchody už potřebovaly rekonstrukci.

Přístupnost pro kočárky a vozíčkáře

I když se zlínská zahrada může podle oslovených návštěvníků pyšnit jednou z nejzajímavěji uspořádaných expozic na Moravě, mnoho míst z areálu zůstává kvůli atraktivnímu provedení úplně nepřístupných pro dětské kočárky a invalidní vozíky.

Tropickou halu Yucatan může vozíčkář nebo rodič s kočárkem projet alespoň na úrovni přízemí. Expozice v patře a lanový můstek však musí oželet. Podobně je tomu i v areálu Amazonie či Jižní Afriky, kde schody znemožňují projet celou trasu.

Olomoucká zoo myslela na vozíčkáře ve větší míře. Vybudovala pro ně výtah do pavilonu žiraf, který by jinak zůstal nedosažitelný. Ovšem všechny výběhy nejsou bezbariérové. Atrakci pro většinu diváků – výběh makaků červenolících – musí vozíčkář či návštěvník s kočárkem kvůli visuté lávce minout.

V ostravské zoo vozíčkáře na hlavní trase nic výrazně neomezuje, ale na náročnější cesty botanického parku by se pro vlastní bezpečnost pouštět neměli.

Vyžití pro děti

Nejčastějšími návštěvníky zoo jsou děti. Průlezek, houpaček i skákadel v pěkném stavu je ve všech třech navštívených areálech dostatek.
Olomoučtí nabídku rozptýlení pro děti rozšířili po nedávném otevření lanového centra.

Rodiče měli vlastně jen jedinou výhradu: některé atrakce nejsou zahrnuty v ceně vstupenky. „Vyžití pro děti tu je pěkné, ale mělo by být zadarmo. Celý den s dětmi se tu totiž pěkně prodraží,“ potvrdila v olomoucké zoo dvaadvacetiletá maminka Kateřina Zappová.

Také v ostravské a zlínské zahradě musejí rodiče za některé atrakce pro děti zaplatit. Ovšem najdou tam i zábavnou formou podané informace o životě zvířat. Správné odpovědi jsou ukryté pod víky, na nichž jsou otázky napsány. V obou zařízeních však lze některá víka odklopit jen ztěžka.

Navíc v ostravské zoo názorné ukázky sýra vyrobeného z polystyrenu jako produktu kozího mléka vzbuzují spíše úsměv.

Koho bolí nohy, posadí se na lavičku, jichž je ve všech zoo velké množství. Nikde sice neladí v jednotném stylu, ale jejich hojnost to omlouvá.

Další možnost, jak si odpočinout a přitom se po zahradě porozhlédnout, je posadit se do vláčku. Z jeho lavice však návštěvník uvidí jen zlomek z každého areálu, takže je to spíš jen doplněk prohlídky. Mnoho hezkých zákoutí tak totiž zůstává skryto.

Celkový dojem

Olomoucká zoo za zlínskou i ostravskou pokulhává především v úpravě zeleně a zastaralých výbězích. To hlavně podporuje dojem "omšelosti", kterou zoo na Svatém Kopečku může zanechávat.

Co se týče celkového dojmu vyšla ze srovnání jednoznačně nejlépe procházka zoo ve Zlíně. Celý areál je bezvadně upravený a provedení výběhů v návštěvnících vyvolává pocit, že zvířata žijí téměř ve svém přirozeném prostředí. Lidé ale na ně současně velmi dobře vidí.

Podobnou snahu mají i v novější části ostravské zoo a vidět je i v pár výbězích na Svatém Kopečku.

Přečtěte si také:

Srovnání: olomoucká zoo bez peněz zaostává

Šéf olomoucké zoo Radomír Habáň v on-line rozhovoru

Denisa Mikolášková, Veronika Štefková