Dotaz byl pokaždé stejný: „Máme šestasedmdesátiletého dědečka, postará se o sebe, ale už potřebuje zvýšený dohled a péči. Jaká je možnost ho u vás umístit?“

Chválkovice: plno, místo tak za rok i víc

„Je několik podmínek, které musí dědeček splnit. Musí si podat žádost a mít přiznaný příspěvek na péči. V případě, že má obě věci vyřízené, zařadíme jej do pořadí,“ ochotně vysvětlil ředitel olomouckého domova pro seniory ve Chválkovicích Jiří Floder s tím, že v tuto chvíli mají plno.

Zájemci o lůžko na takzvaném chodícím oddělení si počkají asi rok, pro ležící to trvá dva i tři roky. Neexistuje způsob, jak to uspíšit.

„Všichni mají stejné – zdravotní – důvody. Volná místa aktuálně nemáme, jiné řešení je třeba Léčebna dlouhodobě nemocných nebo zkusit zařízení mimo Olomouc, kde by šance mohla být větší,“ doplnil Floder.

Měsíční poplatek: 9500 Kč

Když se ředitel dozvěděl, že se jedná o test, tak dodal, že podobných telefonátů vyřizují několik denně.

„Většinou se ptá rodina. Je to však stále stejné, bohužel jsme jen jedno zařízení v Olomouci, což je chyba. Stotisícové město by mělo mít větší možnosti umístění seniorů, kteří jsou na tom zdravotně tak, že se o sebe nejsou schopni postarat, natož jejich rodiny,“ vysvětlil.

Za měsíční pobyt by měli obyvatelé chválkovického domova zaplatit zhruba 9500 korun, ale většinou tolik peněz nemají, a tak platí okolo osmi tisíc.

Hrubá Voda: dva až pět měsíců, s příspěvkem ihned

Také v zařízení pro seniory v Hlubočkách-Hrubé Vodě sociální pracovnice ochotně poradila a vysvětlila, co dělat. Dva senioři s vyřízeným příspěvkem na péči by tam dokonce mohli nastoupit prakticky okamžitě.

„Má dědeček příspěvek na péči? Nebo má o něj zažádáno?“ zněly první otázky sociální pracovnice Ivy Pospíšilové. „K podmínkám pro přijetí patří přiznaný příspěvek na péči, žádost si můžete podat už teď.

„Na našich webových stránkách si ji můžete stáhnout, je tam plná moc i žádost k lékaři,“ poradila Pospíšilová a doplnila, že mají dvě volná místa pro muže.

Po odhalení, že důchodce je smyšlený, reagovala podobně jako šéf chválkovického domova.

„Podobných telefonátů od zájemců máme hodně, ptají se, co všechno je potřeba a jaká je čekací lhůta. Na to jim většinou říkáme dva až pět měsíců. Často se na nás obrací rodiny z okresu Olomouc, výjimečně i z větší dálky a z jiného kraje. Upřednostňujeme však ty z našeho regionu,“ informovala Pospíšilová.

V hlubočském zařízení obyvatelé za dvoulůžkový pokoj měsíčně platí 8760 korun a k tomu dávají příspěvek na péči. V ceně je ubytování, úklid a strava. Za třílůžkový pokoj to je 7950 korun.

Náměšť: s příspěvkem na péči za pár měsíců

Příspěvek na péči jako podmínku přijetí potvrdila hned v úvodu i sociální pracovnice Domova důchodců v Náměšti na Hané, mohou pečovat nejvíce o třiapadesát lidí.

„Když k nám pošle dědeček žádost, zařadíme ho do evidence. Až v okamžiku, kdy mu bude příspěvek přiznaný, tak půjde do pořadníku, kde máme obecně málo mužů. Je tedy celkem vysoká šance na umístění, jen musíte počítat s tím, že příspěvek se vyřizuje asi tři měsíce,“ upozornila zaměstnankyně domova, která si nepřála zveřejnit jméno.

„Čekací lhůty jsou u nás v řádech měsíců, co se mužů týče, máme teď plný stav. Momentálně jsou v pořadníku asi dva čekatelé,“ pokračovala pracovnice a poradila, kde jsou na webových stránkách zařízení potřebné formuláře ke stažení.

V Náměšti platí klienti za třípokojový byt 280 za den, za dvoupokojový pak 290 korun.

Červenka: čeká se rok

Poslední oslovené zařízení pro seniory bylo to v Července.

„Čekací doby jsou zhruba roční, ale může to být i dřív. Pokud se jedná o muže, je jich málo, takže možnost umístění může být i dřívější,“ vysvětlila sociální pracovnice Radomíra Hofmanová. Lidé ve zdejším domově, který má své oddělení také v Litovli, platí 190 a 195 korun za den.

Domovy jsou zahlceny žádostmi i proto, že zájemci jich běžně podávají více.

„Čekají, kde přijdou dříve na řadu,“ vysvětlila Hofmanová.

Každé zařízení si stanovuje vlastní kritéria pořadníků.

„Mohou zohledňovat data podání žádosti i sociální důvody, pokud by člověk nikoho neměl. Naším kritériem je datum podání žádosti. Naopak zdravotní stav nezohledňujeme, protože všichni naši žadatelé potřebují péči a bylo neobjektivní podle tohoto měřítka rozhodovat,“ doplnila sociální pracovnice.