Podobný test probíhal v dalších třinácti českých a moravských městech, pořádala ho Česká pojišťovna.

Chtěla upozornit na vysoký počet krádeží bicyklů a zároveň na možnost speciálního individuálního pojištění kol odstavených na veřejných prostranstvích.

Česká pojišťovna pořídila čtrnáct stejných jízdních kol, každé v hodnotě pět tisíc korun. Jedno z nich její zaměstnanci před pár dny opřeli o lavičku na Třídě Svobody v Olomouci a nijak ho nezabezpečili.

V době od 15 do 21 hodin místo monitorovala skrytá kamera. O bicykl se v průběhu odpoledne a večera zajímala spousta kolejmdoucích, odvahu přivlastnit si ho ale nakonec nenašli.

„Až pět minut před vypršením pětihodinového časového limitu k lavičce přišel podnapilý muž. Odhodil kolo do blízkého křoví a odešel. Po několika minutách bicykl z křoví vytáhl a odvezl si ho," popsal krádež mluvčí České pojišťovny Jan Marek.

Zdroj: Youtube

Jen tři města bez krádeže

Podobný test probíhal v červnu a v červenci v dalších třinácti českých a moravských městech. Jen ve třech z nich však novotou zářící a volně přístupný bicykl nikdo neukradl.

Naopak v Hradci Králové kolo během „rekordních" čtyř minut odcizil pohotový mladík.

V Brně ho ukradly děti, v Karlových Varech a v Plzni organizovaná skupina, která si předtím důkladně prozkoumala nejen bicykl samotný, ale i celé okolí.

Tři jízdní kola z Českých Budějovic, Jihlavy a Pardubic, o která zloději neprojevili během pětihodinového limitu zájem, pojišťovna předá na dobročinné účely. Zbývajících jedenáct však pachatelům krádeží překvapivě zůstane.

K vidění na internetu

„Nechtěli jsme riskovat nějakou potyčku nebo konflikt a raději jsme je s nimi nechali odejít. Pokud policie projeví o naše videozáznamy zájem, rádi jim neupravené nahrávky předáme, aby mohli pachatele odhalit. Rozhodli jsme se, že krádežím nijak bránit nebudeme, ale pouze je zdokumentujeme. Videa z krádeží jsou volně přístupná na internetových stránkách www.bezkola.cz ," vysvětlil Marek s tím, že například po zloději z Hradce Králové už policisté pátrají.

400 kol za 4 miliony

Klientům České pojišťovny loni zloději ukradli přes čtyři stovky bicyklů v hodnotě přibližně čtyř milionů korun. Cyklisté si je mohou pojistit nejen jako součásti pojištění domácnosti, ale také individuálně. Za pojistné jízdního kola v hodnotě 20 tisíc korun pak ročně zaplatí 998 korun. Podmínkou je, že je na ulici nebo na volném prostranství musí upevnit ke stavebnímu prvku, který nelze ukrást.

„Rozumí se tím například stojan na kola, pouliční lampa, stojan dopravní značky nebo třeba strom. Bicykl musí zajistit lankovým nebo visacím zámkem s řetězem se třmenem o průměru nejméně šesti milimetrů," popsal pojistné podmínky Marek.

Počet bicyklů ukradených v prvním pololetí

Lokalita Rok 2012 Rok 2013
Olomoucký kraj 269 186
okres Olomouc 165 94

Zdroj: Policie ČR