Tesaříka pižmového vyhlásili hmyzem roku 2023 a postupně mapují lokality výskytu. Lidé, kteří tohoto brouka v přírodě uvidí, mohou sdílet fotografie a podrobnosti o místě, kde jej pozorovali.

Poměrně velký modro-zeleno-fialový tesařík pižmový patří k našim nejhezčím tesaříkům. Lidé jej poznají také podle nápadně dlouhých tykadel a barevných krovek s kovově lesklým nádechem.

V oblibě má lužní lesy, vyskytuje se hlavně na vrbách u stojatých vod a o tom, že se dostane také do městské zástavby, se v polovině týdne přesvědčili zaměstnanci jedné z firem v centru Olomouce, kam se dostal otevřeným oknem.

„Překvapil nás, je to velký a krásný brouk, má hodně dlouhá tykadla. Usadil se na lampě, vydával zvláštní vrzavé zvuky a celý den poletoval po místnosti. Odpoledne zase zmizel, měli jsme zato, že odletěl oknem. Druhý den ráno jsme jej našli na stole, vyhříval se na sluníčku. Z kanceláře se mu nechtělo, raději jsme ho odnesli do parku,“ popsala paní Milada z Olomouce.

V přírodě podle odborníků počty tesaříků pižmových klesají a tak se pustili do mapování jeho výskytu. Česká společnost entomologická spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky jej vyhlásila Hmyzem roku 2023.

„Tesařík pižmový je krásný a nezaměnitelný brouk. V Olomouci jsem jej zatím neviděl, ve městech tak běžný není. V České republice se vyskytuje hlavně na vrbách v blízkosti stojatých vod. Dobře létá a tak doletí i do obydlených oblastí,“ sdělil Vladislav Holec z olomouckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Lidé teď podle něj mohou v rámci mapování výskytu sdílet fotografie a informace o místě pozorování tesaříka pižmového pomocí aplikací iNaturalist, BioLog nebo prostřednictvím e-mailu entospol@gmail.com či na sociálních sítích s hastagem#hmyzroku23.

Tesařík pižmový 

- v Česku je to naprosto nezaměnitelný brouk

- patří mezi nejkrásněji zbarvené tesaříky žijící v České republice

- vyskytuje se na vrbách kolem vod a v náletových porostech vrby jívy

- dospělci bývají nápadně velcí, pestře zbarvení a mají dlouhé nohy a dlouhá tykadla

- larvy se vyvíjejí zpravidla tři roky ve dřevě kmenů a větví vrb

- dospělci se líhnou začátkem léta, vrchol aktivity přichází v červenci a srpnu

- vyhledávají takzvané hlavaté vrby, známé z obrázků Josefa Lady a tím, jak tyto vrby z naší krajiny mizí, ubývá také tesaříků pižmových