Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Terezskou bránu už opravují, skončí na podzim

Olomouc - Terezská brána – jeden ze skvostů historických památek v Olomouci – se konečně dočkala opravy. Od pondělí už je v obležení dělníků a restaurátorů, kteří ve čtvrtek demontovali kovové brány. Našly se i pozůstatky velkého padacího mostu, který byl součástí vchodu do pevnosti.

28.5.2009
SDÍLEJ:

Opravy Terezské brányFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Oprava by měla být hotová do konce října. Památka bude nově také nasvícená, uvnitř omítnutá a opatřená odvětrávacími kanálky, které ji mají zbavit vlhkosti.

Odmontované kovové brány putovaly ve čtvrtek do dílny restaurátora,ten pak příští týden vyjme i další součásti, například dochované části padacího mostu a písmena nad ním, která zvěčňují rok vzniku památky a jméno panovnice Marie Terezie.

Ve stejné době se do svého řemesla pustí i restaurátor kamenických prvků, který bude opravovat všechny pískovcové části a ozdobné reliéfy.

Výběrové řízení na opravu Terezské brány vyhrála olomoucká firma Stavitelství Pospíšil, která má na starosti stavební práce. Na rekonstrukci spolupracuje s odborníky na restaurování kovářských a kamenických prvků.

„Nejdříve jsme museli demontovat tři dvoukřídlé kovové brány, které osadili za druhé světové války a už neplní svou funkci. Nejvíce poškozené jsou totiž kliky a zámky. Brány musíme očistit od nánosů nátěrů, doplnit chybějící části, zámky a kliky opravit a vyrobit k nim klíče. Pak je vrátíme na jejich místo,“ popsal Jiří Běhal, restaurátor kovářských prvků.

Našli se pozůstatky padacího mostu

Zajímavostí je, že odborníci při průzkumu a ohledání památky nalezli kovové pozůstatky velkého padacího mostu, který byl dříve součástí vchodu do pevnosti. Terezskou bránou se totiž dříve nechodilo tak, jak nyní, ale kolmo k současnému průchodu.

„Zbyly zde dvě kola, pomocí nichž se most sklápěl. Používali jej jezdci na koních, vozy a kočáry. Vedle něj pak ještě byl jeden menší pro pěší. Kola se také nechají zrestaurovat,“ vysvětlila Kamila Davidová z Národního památkového ústavu v Olomouci.

Mříže i písmena na bráně jsou původní

Nad padacím mostem jsou osazena písmena z kovu, která informují o datu vzniku brány a připomínají panovnici, po níž byla památka pojmenovaná – Marii Terezii. Z druhé strany brány jsou ještě otvory, které chrání kovová mříž. I tyto prvky se musí opravit.

„Musíme ale nejdříve počkat, až postaví dělníci lešení, abychom se k písmenům i k mřížím dostali. Stále ještě nevím, z jakého materiálu jsou litery vyrobené. Až to zjistím, tak pak můžu říct, jak je opravím. Mříže i písmena jsou původní, to znamená z roku 1752,“ podotkl Běhal.

Na stavbu lešení čeká také druhý restaurátor, který má na starosti kamenické prvky.

„Reliéfy a všechny kamenné části musím vidět zblízka, abych mohl přesně určit, jak budu postupovat. Zatím nemůžu říct, jestli je tam nějaký závažný problém nebo zajímavost,“ poznamenal Ladislav Werkmann, restaurátor kamenických prvků.

Terezská brána

Terezská brána je fragmentem z hradebního pásu, který obehnával Olomouc. Zůstala zachována jako připomínka pevnostní minulosti města.

Terezská brána je dílem projektanta olomoucké tereziánské pevnosti Pierrea Bechade de Rochepine. Své jméno získala u příležitosti návštěvy Marie Terezie v Olomouci.

Brána má podobu triumfálního oblouku a po odbourání přilehlých hradeb stojí osamoceně. Je postavena z cihelného zdiva, průčelí jsou opatřena kamenným obložením a zdobí je reliéfy. Uprostřed je široký oblouk průjezdu, na stranách jsou dva nižší průchody pro pěší.

Po ztrátě Slezska roku 1742 se hranice Habsburské monarchie výrazně posunula, proto bylo rozhodnuto nově opevnit Olomouc, která stála na nejkratší cestě k hlavnímu městu Vídni

Součástí nového bastionového opevnění vybudovaného v letech 1745 – 57 byla i jedna ze čtyř bran nazvaná Terezská. Své kvality pevnost osvědčila vzápětí po svém dokončení, když byla Olomouc v létě 1758 obležena pruskými vojsky.

Poslední opravy se památka dočkala v roce 1943.

Zdroj: www.olomouc-tourism.cz

Autor: Lucie Bukvová

28.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Případ dítěte pokousaného vlkem policie odložila

Ilustrační foto.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Praktičtí lékaři na Olomoucku stávkují, neotevřou ordinace

Dveře ordinace ve středu neotevře řada praktických lékařů a ambulantních specialistů v Olomouckém kraji.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Floru zaplnila burza práce, nejvíc táhly supermarkety

Ženy ve středním a vyšším věku se zkušenostmi v administrativě byly spolu s žáky devátých tříd nejpočetnější skupinou návštěvníků Burzy práce a vzdělání 2017.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení