„Otázkou opravy Terezské brány se magistrát začal zabývat na podnět obyvatel Olomouce. Ti se stěžovali, že město svou kulturní památku pořádně neudržuje,“ naznačila Vlasta Kauerová, vedoucí oddělení památkové péče olomoucké radnice.
Magistrát v současnosti dokončuje dokumentaci pro ohlášení stavby, letos se však na její opravu určitě nedostane.
„Letos bychom chtěli alespoň začít s předrealizačními pracemi a zdi této barokní památky tak zbavit vlhkosti. Nejdřív proto budeme muset za dohledu památkářů odstranit z brány omítku a odkrýt navlhlé zdivo, aby před opravou mohlo vyschnout,“ řekla Martina Blažková z odboru investic olomouckého magistrátu.
Jak dále uvedla, zájem přistoupit k opravám Terezské brány na olomoucké radnici je.
Na opravu Terezské brány by město v příštím roce navíc mohlo získat dotaci od ministerstva kultury, podle Blažkové na to ale magistrát spoléhat nemůže a rekonstrukci rada města ještě letos buď podpoří, nebo ji odsune až na později.
Podle předběžné kalkulace by oprava brány měla město vyjít na asi dva miliony korun, definitivní částku však upřesní až konečná podoba projektové dokumentace.
Tomu, že město začalo věnovat bráně pozornost, se mezi Olomoučany setkává s příznivou odezvou.
„Nápad omladit bránu jedině vítám. Je to unikátní památka, ale přijde mi, jakoby městu trochu překážela. Nikde se moc nepropaguje, ani údržbě pozornost nikdo moc nevěnuje,“ uvedl student Martin Waltr.
Barokní brána vznikla v polovině osmnáctého století jako součást fortové pevnosti. Jméno získala na počest císařovny Marie Terezie, která Olomouc několik let po jejím vzniku navštívila.