Psychologové upozorňují, že vysoký sloupec na teploměru v době, kdy by už mělo přituhovat, ovlivňuje psychiku člověka podobně, jako když na jaře očekáváme teplo, ale venku je stále ještě chladno. Zatímco lidé se s teplotními výkyvy vyrovnávají s obtížemi, zvířata podobné problémy netrápí.

„Je to každopádně neobvyklé. Každý má v sobě jakési přirozené hodiny a pokud je něco naruší, znamená to pro lidský organismus zátěž a stres,“ míní olomoucký psycholog Lubomír Smékal.

„Ve své praxi se setkávám s tím, že lidé na sobě pozorují zvýšenou únavu. Je to stejné jako na jaře, když čekáme oteplení, ale to stále nepřichází,“ přiblížil Smékal.

Pro zdravé lidi nepředstavují teplotní skoky žádné nebezpečí.

„Ovšem u lidí s dispozicemi k depresím či jiným psychickým poruchám mohou podobné výkyvy fungovat jako spouštěcí mechanismus,“ varuje psycholog.

A jak se můžeme těmto problémům vyhnout?

„Nejlepší je udržovat se neustále v aktivitě a činnosti,“ radí Lubomír Smékal.

To zvířata se změnami počasí problémy nemají.

„Nemáme s nimi vůbec žádné potíže. Naopak jsme rádi, že nemusíme řešit zazimování a máme na všechno víc času,“ pochvaluje si mluvčí olomoucké zoo Hana Labská.

Do teplých krajů? Někteří ptáci už zůstávají

Podobně to vidí také ornitologové.

„Ptáci reagují na teplotní změny jednoduše – přizpůsobí se,“ uvedl předseda Moravského ornitologického spolku Josef Trubač.

„Ti, kteří dříve osidlovali nížiny, se stěhují do hor, a naopak u nás můžeme spatřit teplomilné druhy, které jsou typické pro středomoří,“ vysvětlil.

„Stěhovaví ptáci odlétají později a vracejí se dříve, někteří odolní jedinci dokonce do teplých krajů vůbec neodletí,“ doplnil Trubač s tím, že se tyto změny netýkají pouze ptáků.

„V poslední době u nás můžeme vidět třeba kudlanku nábožnou, která žije mnohem více na jihu.“

Některé rostliny už dokonce začínají kvést.

„V tomto počasí rostou intenzivněji, než by měly, proto je musíme stříkat, abychom ten vývoj zastavili,“ uvedl Zdeněk Knaus ze Zemědělského družstva Slavonín. „Víc nás ovšem trápí sucho, to představuje vážnější problém,“ podotkl Knaus.

Pracovníci olomoucké Flory si teplo naopak pochvalují.

„Z počasí máme radost, protože můžeme pokračovat v nejrůznějších pracích. Horší by bylo, kdyby nastal nějaký náhlý teplotní zvrat,“ zmínila Naděžda Krejčí, vedoucí zahradnického úseku Flory Olomouc.

„Rostliny už máme prakticky zlikvidované, takže těm nemůže listopadové teplo ublížit,“ dodala.

Alena Vyslyšelová