Těšit je však může, že nárůst cen by neměl překročit pět procent a pravděpodobný přeplatek, protože letos náklady na teplo vlivem nadprůměrně teplého počasí klesly.

Dražší bude i elektřina. Podle společnosti ČEZ však jde v tuto chvíli převážně o sazby pro zákazníky, kteří elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu.

„Očekáváme, že v roce 2019 dojde k nárůstu cen tepla. V Olomouci by tento růst neměl překročit pět procent,“ uvedla Marcela Dvořáková, mluvčí společnosti Veolia Energie, pod kterou spadá Teplárna Olomouc.

"Příplatek" za povolenky 

Zdražení je podle Dvořákové způsobeno růstem cen emisních povolenek a paliva – rostou ceny ropy i uhlí.

„Přestože jsou náklady na emisní povolenku součástí ceny tepla, jedná se o příjem státu, nikoliv tepláren. Dal by se označit za jakousi skrytou daň,“ vysvětlovala Dvořáková.

Emisní povolenky zdražily, protože v dubnu došlo ke schválení změny v systému obchodování.

„Od ledna 2019 bude povolenek na trhu podstatně méně, než je tomu dnes, na což trh reaguje růstem cen,“ popisovala Dvořáková.

Emisní povolenky musejí firmy nakupovat na trhu, pakliže jsou překročeny kvóty na vypouštění emisí oxidu uhličitého. Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší.

Těšit naopak může domácnosti, že letos zaplatí za topení díky teplejšímu počasí méně.

„Vzhledem k nadprůměrně teplému počasí jsou náklady na teplo o 10 procent nižší oproti roku 2017. Pokud tedy lidé mají správně nastavené zálohy, měli by v nejbližším vyúčtování v březnu 2019 obdržet přeplatek,“ uvedla Dvořáková.

Zdraží i ČEZ 

Další zdražení ohlásil i ČEZ. Jde převážně o sazby pro zákazníky, kteří elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu, a tím pádem pro ně nemá úprava ceny takový dopad.

„Zákazníky jsme informovali, že v průměru se účet za elektřinu těchto domácnosti zvýší o osm procent. Stoupají ale i regulované složky faktury za elektřinu, po započtení změn, které nyní pro všechny oznámil Energetický regulační úřad, se číslo posune nad 10 procent,“ sdělil regionální mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Zvýšení cen nepocítí zákazníci, kterým běží platná fixace. Těch je zhruba 40 procent.