Integrovaný registr znečišťování sleduje i sdružení Arnika, které k nepřebernému množství čísel poskytuje vysvětlující komentář. Ten poslední zněl: „Největším překvapením v hlášeních do IRZ za rok 2006 pro Olomoucký kraj je nárůst množství oznámených emisí rakovinotvorných a potenciálně rakovinotvorných látek o zhruba čtyři tuny,“ uvádí se ve zprávě sdružení Arnika.

Na těchto čtyřech tunách rakovinotvorných látek se měla podle chybných údajů zveřejněných v tisku podílet 81 kilogramy i hodolanská špičková výtopna olomoucké teplárny. Spouštěna je jen ve velkých mrazech a při ranní energetické špičce. Na rozdíl od hlavní teplárny je vytápěna těžkými topnými oleji a?mazutem. Jak se ale zkreslená čísla do údajů dostala, si ředitel teplárny Jan Holpuch nedovede vysvětlit.

„Na vyhodnocení a sběru údajů se podílejí naši pracovníci, ale i dvě externí firmy. Měření zajišťovali odborníci z Vysoké školy báňské – Technické univerzity a zpracovávala je firma Orgrez,“ vysvětlil Holpuch. Ani třikrát vyšší údaje nebyly podle něj nijak alarmující a byly na prahu měřitelnosti.

„Na chybu jsme vlastně přišli díky Arnice, jinak bychom ji ani neodhalili. O právních krocích vůči externím firmám ani postihu vlastních zaměstnanců neuvažujeme. Viníka navíc ani neznáme,“ dodal Holpuch.

Ředitel společnosti Orgrez Stanislav Valenta prohlásil, že za chybu může lidský faktor. „Dostali jsme ke zpracování chybná data. Někdy se na to přijde bohužel pozdě,“ řekl.
Otázkou zůstává, zda má IRZ s nepřesnými čísly smysl. „Registr je založen na údajích, které ohlašují sami znečišťovatelé. Je odpovědností každého z nich podat pravdivé údaje,“ uvedl Jan Maršák z ministerstva životního prostředí.

V případě zkreslených údajů hrozí firmám půlmilionový postih. Ten ale nepočítá se „sebepoškozením“ a je spíše zaměřen na falšování údajů v?emisích směrem dolů. „Po třech letech fungování registru provádíme kontrolu porovnáváním výsledků. V případě podezřelého výrazného poklesu emisí upozorňujeme Českou inspekci životního prostředí,“ řekl Maršák.

Ani Jindřich Petrlík z Arniky nepochybuje, že ke zkreslení údajů může dojít. „Zásadně se tomu nedá zabránit a?je s podivem, že chyb je poměrně dost, zvláště v Olomouckém kraji.

Například firma M.L.S. nahlásila dokonce chybnou látku, protože měření nevěnovala pozornost,“ řekl Petrlík. Podle něj jsou ale podobné přehmaty poučením pro příští roky a firmy budou na svá měření obezřetnější.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika