Vadí jim také to, že vysoká stavba bude velmi blízko jejich domům, bude jim stínit a jejich byty ztratí hodnotu. Sepsali proto petici.

Žádají v ní radnici, aby developerovi v záměru zabránila. Město jim vyšlo částečně vstříc.

Stavební řízení pozastavilo s tím, že investor musí projekt polyfunkčního domu upravit. Developer tak nyní učinil.

Obyvatelé lokality se o záměru společnosti K-Stav stavební dozvěděli z úřední desky.

Od počátku se jim projekt víceúčelového devítipodlažního domu nazvaného Nároží nezamlouval. Vadilo jim, že by přišli o další volné prostranství, které v okolí ještě zbývá.

„Už tu v podstatě nezůstala žádná prázdná plocha, nemluvě o zeleni. A teď nám tady chtějí postavit velký betonový objekt, který může mít až devět pater? To se nám nelíbí,“ popsal iniciátor petice Jan Mrajca, který v okolí žije.

Vysoký dům je podle obyvatel umístěný velmi blízko stávající zástavbě. Bude proto stínit bytům v nižších podlažích nedalekých domů.

„Některým dokonce tolik, že do nich nebude vůbec svítit slunce. Byty také ztratí svou hodnotu,“ podotkl Mrajca.

Podle místních jsou navíc dvě patra určená komerčním účelům zbytečně předimenzovaná.

„Všechno, co potřebujeme, máme v docházkové vzdálenosti. Nepřejeme si, aby zde zase přibyly další herny. Kvůli stavbě by se navíc v okolí zvýšil hluk i smog, narostl by počet automobilů kvůli zásobování. Problémy by přinesla také samotná stavba. Nový objekt nám negativním způsobem ovlivní pohodu bydlení,“ objasnil Mrajca.

#nahled|https://g.denik.cz/43/5e/multifunkcnidum_schweitzerova_voskovcova5_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/5e/multifunkcnidum_schweitzerova_voskovcova5.jpg|Polyfunkční dům Nároží, který by měl vyrůst na sídlišti Nové Sady v Olomouci#
#nahled|https://g.denik.cz/43/5e/multifunkcnidum_schweitzerova_voskovcova3_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/5e/multifunkcnidum_schweitzerova_voskovcova3.jpg|Polyfunkční dům Nároží, který by měl vyrůst na sídlišti Nové Sady v Olomouci#

Radnice: Investorovi nemůžeme nic nařídit

Lidé se proto začali výstavbě bránit tím, že sepsali petici. Požadují v ní buď úplné zrušení záměru developera, nebo upravení projektu tak, aby jim nezhoršoval životní prostředí.

„Chceme, aby celková zastavěná plocha byla o polovinu menší, aby se zvětšila vzdálenost mezi našimi domy a novým objektem a aby investor zrušil celé druhé podlaží,“ vysvětlil Mrajca.

Společnost nyní žádá o územní rozhodnutí. Městští úředníci se proto záměrem zabývali. Je v souladu s regulačním plánem území, který vznikl už před lety.

Podle vedení města je tak nyní těžké developerovi nařizovat, že zde nemá stavět, popřípadě mu určovat, jak by přesně měl dům vypadat.

„Nemůžeme investorovi bránit v jeho záměru, protože odpovídá platnému regulačnímu plánu města. Celá řada připomínek místních obyvatel však bude zohledněna v souvislosti s jinými normami, například hygienickými. Společnost tak bude muset projekt upravit,“ uvedl primátor města Martin Novotný.

#nahled|https://g.denik.cz/43/5e/multifunkcnidum_schweitzerova_voskovcova4_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/5e/multifunkcnidum_schweitzerova_voskovcova4.jpg|Polyfunkční dům Nároží, který by měl vyrůst na sídlišti Nové Sady v Olomouci#
#nahled|https://g.denik.cz/43/5e/multifunkcnidum_schweitzerova_voskovcova1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/5e/multifunkcnidum_schweitzerova_voskovcova1.jpg|Polyfunkční dům Nároží, který by měl vyrůst na sídlišti Nové Sady v Olomouci#

Parkování v podzemí a bez heren

Developerská firma na připomínky lidí i radnice zareagovala tím, že projekt částečně pozměnila. Budova bude mít devět nadzemních podlaží. Oproti původním plánům však budou mít první dvě menší zastavěnou plochu.

„Zvětšili jsme také vzdálenost mezi stávajícím bytovým objektem na Voskovcově ulici a novou stavbou. Vyhověli jsme tak námitkám lidí, kteří měli obavy z toho, že jim do bytů nebude dostatečně svítit slunce,“ popsal změny zástupce developera a projektant Jan Bombera.

Zároveň obyvatele lokality ubezpečil, že v novém domě nebudou sídlit herny či kasina.

„Nic takového neplánujeme. V přízemí budou obchody s různým sortimentem, ve druhém podlaží služby. Chtěli bychom, aby zde byly prostory pro volnočasové aktivity, například fitness centrum. Ve druhé části budovy budou byty. Parkování řešíme podzemními garážemi,“ vysvětlil Bombera s tím, že pokud půjde vše hladce, chtěl by investor začít stavět příští rok na jaře.

„Dům by měl být hotový zhruba za rok a půl,“ doplnil projektant.