Program s názvem Blízká setkání třetího věku je určený pro seniory, ukázkové lekce však zdarma startují už tuto sobotu.

„Jde o dobrou zprávu pro všechny zájemce ve zralém věku, kteří chtějí vědět, jak efektivně a pozitivně lze ovlivnit průběh vlastního stárnutí,"uvedla mluvčí Pevnosti poznání Martina Vysloužilová.

Lektoři účastníkům pomohou překonat celou řadu překážek, které s sebou narůstající věk přináší.

„Prostřednictvím tří tematických oblastí, fyziologie lidského těla, mozkového joggingu a fyzioterapie, dokonale porozumí svému tělu jako celku, který drží pohromadě na základě rovnováhy fyzického, stejně tak ale i duševního zdraví," pokračovala mluvčí.

Zájemci pochopí, jak přesně (ne)funguje lidský mozek, srdce, střevo či imunita.

Naučí se svůj mozek efektivně trénovat, dozví se, proč je pro jeho fungování tolik zásadní pohyb a konkrétní důmyslná koordinační cvičení.

„Naším cílem je představit lidské tělo jako jeden funkční celek, kde si mezi sebou buňky neustále povídají. Chceme ukázat, co se stane, když taková komunikace selže, ale hlavně také to, jak něčemu takovému předejít," přiblížila Ivana Fellnerová, lektorka fyziologické části programu a členka spolku Pro poznání, který Blízká setkání třetího věku s Pevností poznání připravil za finanční podpory Olomouckého kraje.

Úbytek sil a schopností? Ne nutně

Podle lektorky trénování paměti Nadi Žondrové má projekt skutečně potenciál pozitivně ovlivnit každodenní život seniorů i jejich nejbližších.

„Starší věk sebou nese přirozeně úbytek fyzických sil, zeslabují se poznávací funkce mozku, přichází zdravotní obtíže. Ale ne bezvýhradně a nutně. Mnohému lze včas zabránit, předejít, proto přicházíme s naším programem. Nepředpokládáme, že by někoho bavila sáhodlouhá teorie, proto jsme zvolili praxi pro život," doplnila.

Ukázkové lekce, které jsou pro všechny zájemce zcela zdarma, se uskuteční tuto sobotu 16. července, 10. srpna a 9. a 10. září přímo v Pevnosti poznání v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci.

Začátky jednotlivých bloků jsou v 10, 13 a 16 hodin.

K účasti na hlavním programovém cyklu, který potrvá od září do prosince, je nutné se předem přihlásit skrze jednoduchý a stručný formulář na stránkách www.pevnostpoznani.cz.

Registrace je otevřena do 10. září