Podle krajské koordinátorky očkování je příčin více. Do konce června by se měl interval vrátit do normálu.

„Nemám pořád PIN2. Nejprve řeknou, ať se registrují, a pak pro nás nejsou vakcíny,“ postěžovala si osmnáctiletá Kateřina z Olomouce.

Stejně jako Kateřina zatím nedostaly do mobilu zvací SMS s PIN2, aby si mohly zarezervovat termín ve vybraném očkovacím místě, dvě její spolužačky z olomouckého gymnázia. I ony se zaregistrovaly hned první den spuštění registrace na očkování pro věkovou kategorii od 16 do 29 let.

„Pár spolužáků už je po první dávce, ale jsou to jednotlivci. Hodně se nás zaregistrovalo, až mě to překvapilo,“ dodala Kateřina.

V minulém období, když se otevíraly starší ročníky, přitom zaregistrovaní zájemci dostávali termín na aplikaci první dávky do pěti dnů.

„Protáhlo se to ze dvou důvodů: naráz se pustily tři ‚pětiletky‘, 16 až 29 let, zatímco dříve se pouštělo po pěti letech a začaly chodit na druhé dávky osoby, u kterých došlo u očkovací látky Pfizeru k překlopení na dvaačtyřicet dní,“ vysvětlovala krajská koordinátorka očkování Jarmila Kohoutová.

Očkovací místa jsou nyní hodně vytížena právě druhými dávkami. Pro první injekci je tak dočasně méně volných míst.

Čím dřív, tím lépe

„Během čtrnácti dnů až třech týdnů by se to mohlo srovnat a termíny budou opět rychle dostupné,“ informovala Kohoutová.

Odkládat vakcinaci na podzim kvůli dočasnému nedostatku termínů pro první dávky či prázdninovým aktivitám odborníci příliš nedoporučují.

„Je to na individuálním rozhodnutí každého. Cílem je však získání komunitní imunity, to znamená proočkovanosti společnosti ze 70 až 80 procent. Čím dříve, tím lépe. I s ohledem na případné závažnější mutace, s čímž se trochu dá počítat, protože nežijeme izolovaně od okolního světa,“ reagovala krajská koordinátorka očkování a primářka Oddělení nemocniční hygieny Fakultní nemocnice Olomouc.

V Olomouckém kraji do středy dostalo alespoň první dávku očkování proti koronaviru 253 040 osob, což je téměř polovina těch, kterých se týká očkování proti Covidu-19. Ve věkové kategorii 18 až 24 má alespoň první dávku 5 404 lidí. Nejvyšší proočkovanost byla dosažena u osob starších 80 let, kde je kolem 70 procent.

Očkovací místa v Olomouckém kraji v tomto týdnu aplikují denně kolem 5,5 tisíce dávek. Počátkem minulého týdne to bylo přes 6 tisíc.

„U Pfizeru došlo k menšímu omezení dodávky, ale opět to bude narůstat,“ sdělila Jarmila Kohoutová.

Pro příští týden by již mělo být k dispozici 36 tisíc dávek vakcíny Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech. Moderna bude navýšena na 4 800. Komplet půjde do ordinací praktických lékařů.