Olomoucká radnice zatím přesně neví, kdo by se měl stát v technických službách jejím strategickým partnerem, na pomoc si však chce přizvat poradenskou společnost, která by měla magistrátu poradit kolik procent akcií a za jakých podmínek by měl prodat.
„Městská rada se prozatím rozhodla vypsat výběrové řízení na poradenskou firmu, co je jakýmsi prvotním krokem v procesu transformace technických služeb,“ řekl olomoucký primátor Martin Novotný.
„Obrátíme se na konzultantské společnosti Deloitte, Price Waterhouse Coopers, KPMG a Erste Corporate Finance. Jsou to jedny z největších konzultantských společností na českém trhu,“ upřesnil.
Při optimistickém scénáři by technické služby mohli mít podle primátorových slov nového spolumajitele už do konce letošního roku.
„Podle zkušeností v jiných českých městech se ukazuje, že vstup takového partnera vede kromě jiného k obnově vozového parku a zefektivněni hospodářství,“ vysvětlil postoj rady města Novotný.
Město si podle primátora chce i po privatizaci uchovat kontrolní balík akcií tak, aby mělo i nadále vliv na poskytované služby. Optimální formu tohoto řešení však podle něj musí navrhnout právě vítězná poradenská firma.
Olomoučané se v postoji k tomuto kroku různí. „Pokud se skutečně podaří zlepšit služby, nemám nic proti privatizaci. Na druhou stranu se však obávám, že pokud se v technických službách objeví soukromník, mohl by začít zvyšovat ceny například za odvoz odpadu,“ řekla Markéta Krejčí z Olomouce.
Jiný Olomoučan, Oldřich Nantl, zase v stejné souvislosti uvedl: „Nepostřehl jsme žádné výraznější problémy s fungováním technických služeb v Olomouci. Odpad mi od domu odvážejí pravidelně, v ulicích také často vidím uklízeče a tráva v parcích je teď také čerstvě posečená. Nevidím tak důvod, proč technické služby rozprodávat velkopodnikatelům.“
Své zkušenosti se strategickým partnerem v odpadovém hospodářství už mají například i v Litovli. Tady od roku 2001 město vlastní 51procentní balík akcií, zbytek pak patří společnosti ASA.