Důvody nárůstu? Může jimi být uprchlická vlna z Ukrajiny, kde se nákaza vyskytuje častěji, ale také pokles testování v minulém roce kvůli pandemii Covidu-19.
„Za rok 2022 jsou hlášeny dva případy onemocnění TBC. Jeden byl vykázán v únoru a druhý v březnu,“ sdělila Olomouckému deníku mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná.
V porovnávání dat s dobou před vpádem Ruska na Ukrajinu jsou hygienici opatrní.
„S ohledem na inkubační dobu tohoto onemocnění a laboratorní diagnostiku není v tuto chvíli možné relevantně odpovědět,“ reagovala mluvčí.
Bakterie způsobující TBC rostou pomalu. Doba od odběru vzorku k pozitivní kultivaci a následnému zaslání do referenční laboratoře trvá několik týdnů.
SZÚ koncem dubna informoval, že v posledních dnech zachytil více pozitivních vzorků na bakterie způsobující TBC než loni za stejné období. Loni od 1. března do 21. dubna zachytila národní referenční laboratoř v celé České republice 39 pozitivních vzorků, letos za stejné období 57. Přesné počty případů jsou do registru TBC hlášené zpětně. Ten tedy nyní neposkytuje data o vývoji v posledních týdnech. SZÚ může vycházet pouze z meziročního porovnání počtu konfirmovaných kmenů v národní referenční laboratoři.
„Národní referenční laboratoř pro mykobakterie (NRLM) v posledních dnech zaznamenala nárůst kmenů M. tuberculosis zaslaných ke konfirmačnímu stanovení citlivosti na antibiotika. V tuto chvíli je ovšem z hlediska nám dostupných dat příliš brzy na určení jednoznačného důvodu,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.
K nákaze je třeba delší kontakt
Vyšší počet zaslaných kmenů M. tuberculosis do NRLM v březnu a dubnu letošního roku v porovnání se stejným obdobím předchozího roku může podle SZÚ též souviset s poklesem počtu případů Covidu-19.
Odborníci budou podle Mackové nadále prověřovat každý do NRLM zaslaný případ, aby upřesnili, zda se jedná o člověka, který přišel do ČR nedávno, nebo o pacienta s trvalým pobytem, spolu s informací zda byl před příchodem již léčen.
Zvýšená pozornost vývoji výskytu TBC je podle hygieniků na místě.
„Vzhledem ke skutečnosti, že Ukrajina patří mezi země s vysokým výskytem TBC, je zvýšená pozornost ve vývoji výskytu tuberkulózy na našem území určitě na místě,“ uvedla mluvčí KHS.
Náhodný a krátkodobý kontakt s nemocným tuberkulózou podle odborníků zpravidla nevede k nákaze.
„K té je zapotřebí delší, doslova několikahodinový, kontakt s osobou, která vylučuje velké množství baktérií v hlenu z dýchacích cest,“ zdůraznila Macková.
S uprchlíky jiných infekcí nepřibylo
Hygienici v Olomouckém kraji od vypuknutí války na Ukrajině nezaznamenali žádné zvýšené počty jiných infekčních onemocnění.
„KHS neeviduje zvýšený počet nakažlivých onemocnění v souvislosti s osobami, které uprchly z Ukrajiny. Situace odpovídá roční době. Případy onemocnění Covid -19 mají stále sestupnou tendenci , a to ve všech okresech v kraji,“ uzavřela Koutná.