Potřebovali jste se někdy dostat taxíkem přes den z olomouckého Horního náměstí nebo z přilehlých ulic v pěší zóně? Pokud ano, víte, že to není nijak bezproblémová záležitost. Řidiči taxislužby totiž až doposud nemohli do těchto míst jezdit mezi desátou hodinou ranní a šestou odpoledne.

Nyní se to rozhodlo vedení radnice změnit. Do dvou týdnů se pod dopravními značkami ohraničujícími pěší zónu objeví dodatkové tabulky, které taxikářům – ale i doručovatelským společnostem – vjezd povolí.

„Vnímáme to jako službu pro obyvatele a návštěvníky města, protože každý bude mít možnost využít taxislužby, aby se například ze svého hotelu dostal do centra města či pohodlně stihl přijet na některé z představení Moravského divadla,“ uvedl Jiří Martinák (ODS), náměstek olomouckého primátora.

Taxislužba však bude moci do pěší zóny vjet jen tehdy, pokud poveze zákazníka nebo jej bude chtít v těchto místech naložit.

Změnu oceňují také někteří Olomoučané.

„Mám z toho celkem radost. Nedávno jsem totiž na oběd přijela na vlakové nádraží a měla několik těžkých tašek, potřebovala jsem se dostat přímo před vchod domu na Denisově ulici. Taxikář mi však řekl, že tam přes den nesmí. Nakonec jsem se musela s věcmi táhnout tramvají a obtěžovat ostatní, aby mi pomohli. Bylo by to mnohem jednodušší, kdybych jela autem,“ postěžovala si Pavla Hošková z Olomouce.

Stanoviště taxíků na náměstí zatím nebude

S negativními reakcemi zákazníků na dosavadní zákaz vjezdu taxíků do pěší zóny se jejich řidiči setkávají poměrně často.

„V každém městě mohou taxikáři jezdit do centra, jenom v Olomouci to doposud nešlo. Museli jsme tak odmítat lidi, protože našim řidičům hrozila pokuta. Máme navíc zkušenost, že v centru bydlí spousta starších lidí, kteří si raději za padesát korun objednají taxík, aby je odvezl do nemocnice, než aby tam jezdili tramvají nebo čekali na převozní sanitku,“ uvedl Aleš Grőger, jednatel společnosti City taxi Olomouc, který společně se zástupci dalších dvou olomouckých taxislužeb s vedením města o změně režimu v pěší zóně jednal.

Taxikáři také žádali, aby měli na Horním náměstí vyhrazené stanoviště, kde budou moci čekat na zákazníky. Radní však v této otázce nejsou podle Martináka jednotní, takže bude předmětem dalších jednání.

Kromě taxislužeb by nově do pěší zóny měly mít povolený vjezd také kurýrní a doručovatelské společnosti.

Co si o vjezdu taxíků do pěší zóny přes den myslíte vy?
Svůj hlas můžete vyjádřit v anketě v pravém sloupci, svůj názor připojiot v diskusi pod článkem.