I když se na povolání servírky teprve připravuje, čeká ji možná vrchol budoucí kariéry. ´

V pondělí se dozvěděla, že je součástí týmu, který se postará o servis kolem prezidentské návštěvy při slavnostním obědu v Litovli.

„Zaskočilo mě to. Jsem nervózní, zároveň zvědavá, protože se dostanu do blízkosti prezidenta. Možná trochu uvidím zákulisí toho, co se děje kolem hlavy státu, když je na cestách," reagovala žákyně 2.ročníku obor kuchař-číšník Střední odborné školy v Litovli, která spolupracuje se Záložnou na praktické výuce.

Do restaurace chodí i radní a starosta Litovle.

„Ale prezident, je prezident. Ještě si vůbec neumím představit, jak bude organizace servisu vypadat. Až ve středu se dozvíme podrobnosti, například, kde bude pan prezident sedět, a nazkoušíme si všechno, aby výsledek byl perfektní," svěřila se slečna, která zprávu o tom, že s pěti dalšími žáky bude reprezentovat školu okamžitě volala matce.

Trému z obsluhování hostů na obědu uspořádaném při příležitosti návštěvy Miloše Zemana v Litovli nijak neskrývá.

Litovelské pivo

Čeho se obává nejvíce?

„Aby se mi nechvěly ruce. Na to se musím soustředit! Myslím, že důležitějšího hosta už nikdy obsluhovat nebudu. Chci se hodně snažit a tréma jistě brzy zmizí," dodala odhodlaně.

Oběd v litovelské Záložně pořádá hejtman Jiří Rozbořil nejen pro hlavu státu, ale i pro starosty z Litovelska.

„Měli jsme nachystat tři menu, z nichž hradní ceremoniář vybral to, které připravím. K němu samozřejmě litovelské pivo. A bílé víno," popisoval Pavel Crha, nájemce restaurace.

„I my máme tak trochu trému. Významnějšího hosta bychom si asi stěží představili," svěřil se krátce poté, co s Hradem doladil slavnostní jídelníček.

V Litovli prezident navštíví Papcel, setká se s obyvateli a vedením města, které pro něj připravilo dárek.

„Pana prezidenta pozveme do obřadní síně, připraveno je setkání se zástupci města i podnikateli," uvedl starosta Litovle Zdeněk Potužák.

Co by rád prezidentovi sdělil?

„Podělíme se o problémy, které máme a určitě požádáme, zda by nemohl pomoci," naznačil s tím, že z radnice si Miloš Zeman odnese pozornost v podobě knížky.

Kopeček i veteráni

Na Olomoucku navštíví hlava státu dvě města a jednu obec. Hned ve středa bude v Olomouci, kde se s ním odpoledne mohou setkat Olomoučané na Horním náměstí.

„Pana prezidenta přijme primátor města na radnici, kde se uskuteční setkání s radními a zastupiteli," popisovala návštěvu Miloše Zemana mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Od vedení města prezident dostane knihu o historii Olomouce.

V programu prezidentské návštěvy Olomoucka je také Cholina, bazilika na Svatém Kopečku, beseda se studenty Slovanského gymnázia či prohlídka olomoucké Veteran areny .