Sádrový model ukazuje možnou podobu města v roce 1758.

Nyní čeká na odlití do bronzu, na které zatím nejsou peníze. V bronzové verzi by pak měl zdobit budoucí klidovou zónu v areálu Korunní pevnůstky.

„Předpokládejme, že takto tenkrát Olomouc vypadala. Nikdo to ale přesně nedokáže, nejsou prameny. Hlavní smysl je ovšem ukázat Olomouc jako pevnost, kterou stanovila Marie Terezie svým dekretem. Rok 1758 jsme vybrali kvůli tomu, že město za pruského obléhání nebylo dobyto. To byl důkaz kvality fortifikačního opevnění," uvedl autor díla sochař Jiří Žlebek.

Při modelování se držel převážně mapy z roku 1769.

Intenzivní práci na modelu věnoval sochař dva roky života.

„Bylo to náročné. Musel jsem se maximálně ukáznit, měl jsem vojenský režim. Pracoval jsem na tom každý den, veškeré soboty, neděle, žádná dovolená, i dvanáct hodin denně. Model má šestaosmdesát segmentů a každý z nich potřebuje vymodelovat v hlíně, odlít do sádry. Spolu s broušením to byly galeje," přiblížil vznik makety Žlebek.

Protože kromě faktografické přesnosti zakomponoval do modelu i nadsázku, mluví o něm jako o soše.

„Licence a výtvarná poetika jsou nutné, aby se zdůraznilo, že model není zcela přesný. Protože v tom případě by šlo o placku a nebylo by nic vidět," vyjádřil se autor ke zkreslení terénu zmenšeného města, které má v osách rozměry 7,5 krát 6,5 metrů.

Jak vypadala Olomouc coby pevnost v polovině 18. století si mohou prohlédnout návštěvníci prachárny v olomoucké Korunní pevnůstce.  Sádrový model ukazuje možnou podobu města v roce 1758

Vodní prvky, posezení a velký model z bronzu

Model teď čeká na odlití do bronzu, aby mohl být vystaven pod otevřeným nebem. To se však podle sochaře, který bude dělat autorský dozor, stane nejdříve za dva roky. Zatím na to však Muzeum olomoucké pevnosti nemá peníze.

„Chtěli bychom je sehnat asi do roka. Všechno další se bude odvíjet od jednání s městem, které jsme požádali o odprodej bývalého humusového hospodářství. V rámci areálu korunní pevnůstky tam chceme model umístit a kolem plánujeme klidovou zónu s vodními prvky a sezením," řekla ředitelka Muzea olomoucké pevnosti Markéta Záleská.

Model by měl u Mlýnského potoka připomínat vojenskou minulost místa.

Architekti se teď zabývají možností, jak bronzovou napodobeninu v budoucnu zaplavovat, což znamená, že příkopy by tekla voda.

Do současné doby stál model pět milionů, s odlitím do bronzu a umístěním se muzeum dostalo na devět milionů korun.

V roce 1758 byla postavena i prachárna, v níž je model olomoucké pevnosti vystaven.

Jak vypadala Olomouc coby pevnost v polovině 18. století si mohou prohlédnout návštěvníci prachárny v olomoucké Korunní pevnůstce.  Sádrový model ukazuje možnou podobu města v roce 1758