A papoušci se vždy poslušně vracejí a usedají mu na rameno.

Zdeněk Krňávek je totiž v naší republice průkopníkem takzvaného volného létání, neboli venčení papoušků. Tomu lze exotické ptáky při troše trpělivosti naučit.

„Začátky nebyly snadné, protože u nás jsme se neměli s kým poradit, volné létání bylo rozšířené v zahraničí. Poradili jsme si po svém," řekl Zdeněk Krňávek, kterého inspirovala videa na serveru You Tube.

Jako první si společně s přítelkyní Lenkou Smékalovou pořídili ararauní mládě Báru, později stejně starého samečka Endyho. Oba opeřence začali zvykat na kšíry a chodit s nimi ven. Nejdříve na balkón, později na louku za městem.

Ary si museli zvyknout na řadu zvukových, jako vrtulník, jedoucí vlak a i blízkost venčících se psů.

Ara ararauna

vyskytuje se v tropických lesích na rozsáhlém území Jižní Ameriky.
V některých zemích je populace araraunů považována za ohroženou, ale přesto tito papoušci spadají do kategorie málo dotčených druhů.
Dorůstají velikosti kolem 80 centimetrů a váží od 900 do 1300 gramů.
Ararauny jsou velmi výrazně zbarveny, přední část těla mají žlutou, zadní modrou a na hravě kolem očí je charakteristická velká lysina. Živí se různými plody, zejména ořechy. Ve svém přirozeném prostředí za potravou létají i 25 kilometrů daleko.

Pak se papoušci učili létat na šňůře, ta byla zpočátku desetimetrová, ale postupně se prodlužovala. Až na sto padesát metrů, což už byl poměrně velký okruh. Bára i Endy museli přiletět na zavolanou a sednout na ruku.

„Základem je to, že papoušci jsou fixovaní na majitele, proto se vracejí," vysvětlil Zdeněk Krňávek.

Vrcholem pak bylo „venčení" papoušků naostro, to znamená bez šňůry a kšírů.

„To jde jen tehdy, když se na šňůře bezpečně vracejí. Ary jsou ale poměrně inteligentní, dobře se učí. Je to podobné, jako když se něčemu učí pes," řekl chovatel.

Na svých webových stránkách Zdeněk Krňávek zveřejnil příručku a rady pro majitele exotických ptáků, kteří by svým domácím mazlíčkům chtěli dopřát více volnosti a nechat je létat. Zdeněk Krňávek pořádá i semináře, o které je prý mezi majiteli papoušků velký zájem.

„Volné létání je pro papoušky výborné, jsou díky němu ve výborné kondici, nedá se to srovnat i se sebevětší voliérou. Bára i Endy jsou již zvyklí, vždy už se hrnou ke dveřím, když se má jít ven," dodal Zdeněk Krňávek.

Oba papoušci se doslova chovají jak mazlíčci, ke svým majitelům se očividně rádi tulí a každou chvíli je svými zobany jemně ožďibrávají.

VIDEO s přeletem papoušků nad fotbalovým stadionem v Šumperku najdete ZDE