Cedule osadili v pátek ráno pracovníci podniku Povodí Moravy, který splav spravuje. Velké žluté tabule s nápisem Smrtelně nebezpečný jez nebo Tady končí koupání smrtí mají nešťastným událostem zabránit.

„Na místě už je pět cedulí ze sedmi. Další budou následovat. Jsou v českém a anglickém jazyce. Jsou zde i tabule, kde jsou informace pro vodáky. Dozví se zde, kde se nachází, komu mají v případě nehody volat a jak mají poskytnout první pomoc,“ popsala mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Kotva na pomoc vodákům

Pracovníci také u jezu montovali záchranou kotvu s třicetimetrovým lanem, kterou mohou vodáci použít, kdyby se někdo u splavu topil.

„Stejnou kotvu dáme i na druhý břeh. Vše by mělo být hotové během příštího týdne,“ uvedla Slámová.

Přibudou i pacholata

Přibudou zde i takzvaná pacholata, což jsou kotvící body, které slouží k uvázání záchranného plavidla. Jejich přesné umístěné stanoví hasiči.

„Místa určí až po praktické zkoušce při vhodné výšce hladiny a průtoku vody. Kotvící body budou na obou březích. Kdy je osadíme ale ještě není přesně dané,“ doplnila Slámová.

Nové varovné cedule u jezu

V plánu je upravení nástupního místa

K zabezpečení jezu se připojí i olomoucká radnice, která ve spolupráci s vodáky a Povodím Moravy plánuje upravit nástupní místo za jezem. „Chceme, aby měli vodáci možnost se bezpečně nalodit,“ popsal náměstek primátora Jan Holpuch.

Už v červnu instalovalo Povodí Moravy u schodiště k jezu zábradlí.

Podle zkušených vodáků je dobře, že se cedule a další bezpečnostní opatření k jezu postupně instalují. Ne vždy však odradí před nezodpovědným chováním všechny, kteří se na vodě pohybují. „Je to především o lidech. Třiadvacet let jsem na vodě a pořád si některé jezy netroufnu sjet. Pak vidím nezkušené vodáky, jak některý z nich splouvají. To není dobře. Na vodě je totiž vždy lepší se podcenit, než přecenit,“ vysvětlil vodní slalomář Tomáš Máder, bronzový medailista z olympiády v Sydney.

Protože vodáci nejlépe ví, kde jsou nebezpečná místa, apeluje na ně Povodí Moravy, aby je hlásili.

„Chtěli bychom také požádat obce a kraje, aby s námi na bezpečnostních opatřeních spolupracovaly. Je těžké na ně sehnat peníze. Není to totiž dané ze zákona,“ podotkla Slámová.