Před časem se na redakci Olomouckého deníku obrátil Ondřej Málek, který kritizoval odvedenou práci, přístup firem i vedení družstva, založeného v rámci projektu. Po prvním článku se ke kritice přidali další lidé a uplynulý týden se přibližně čtyři desítky z nich sešly na schůzi družstva. Více: Výstavba na Tabuláku: kritik spustil lavinu stížností

Vedení společnosti, které s vlastníky bytů komunikuje, slíbilo nedodělky a technické závady odstranit.

„Nejvíc mi na tom celém vadí komunikace, která je špatná a neschopnost investora, družstva a vůbec těch lidí, kteří jsou profesionálové v daném oboru. Není to jejich první akce tohoto typu a vadí mi, že nejsou schopni předcházet problémům, které vznikly,“ komentovala setkání Lada Rabenseifnerová.

Podle Vladislava Opletala, autora, manažera projektu a majitele společnosti Artera, na kterého se lidé se stížnostmi obracejí, se na schůzi spousta věcí vyjasnila.

„Lidé nebyli dostatečně informováni a byly tady i problémy, které se musejí technicky řešit, jako běžné vady, nedodělky a reklamace. Ale domnívám se, že byla trošku v přehnané míře vyzvednuta problematika případných vad a nedodělků,“ uvedl Opletal.

Kvůli nedodržení některých termínů se však někteří členové družstva chystají požadovat penále. Někteří dokonce zvažují, že se obrátí na soud.

„Ráda bych sankci uplatnila, ale obávám se, že to je na dlouho a ta jistota je tam velice malá,“ řekla Rabenseifnerová.

„Co se sankcí týče, je to výsměch. Když si v potravinách koupím rohlík, tak je to smluvní vztah, i když ústní. Dostanu zboží, dám za něj peníze. Tady se smluvní vztah neuznává a to mi je velkou záhadou. Zvažujeme možnost žaloby. Uvidíme, jaké jsou možnosti,“ přiznal Ondřej Málek a doplnil:

„V téhle kauze jsme jako klienti vyčerpaní tím, že bychom museli být právníci, odborníci na technické záležitosti, na developerské věci, abychom měli jistotu, že se věci dějí tak, jak mají.“

Vedení Artery však penále odmítá.

„Sankci beru jako extrémní zkreslený názor, protože z právního hlediska vlastníci dostali v termínu byty. Bydlí, garážují a to, že nemají převedené pozemky podle nich v perfektním termínu je příliš extrémní názor. Pro převod těchto pozemků je potřeba udělat dvaadvacet činností, které se prolínají mezi magistrátem, katastrálním úřadem a družstvem. Nenapadlo nás, že kvůli zahrádkám, které nebudou v termínu předání bytu v zimním období, by mohl být nějaký problém. A že jim ho majetkoprávně převedeme v červenci, to je běžná věc. Z právního hlediska, pokud by vznikl nějaký soudní spor, tak jednoznačně vyhrajeme,“ dodal Vladislav Opletal.

Více v pondělním vydání Olomouckého deníku.