„Debatovali jsme o tom ve třídě se spolužáky, jaké tablo udělat. Někteří chtěli tradiční tablo, které vídáme běžně ve výlohách. To se ale většině třídy nelíbilo a pak jsem mluvil se svým kamarádem Jirkou Dvořákem, který pracuje pro jednu olomouckou reklamní společnost, že bychom mohli udělat tablo jako plátno zavěšené na nějaké budově,“ řekl student Martin Huňka, jehož třída je jednou ze sedmi maturujících tříd Gymnázia Hejčín. Potom co spolužákům popsal nápad, všichni se ve třídě shodli na tom, že by to mohlo být originální a jedinečné. „Chtěli něco originálního, ne klasická tabla, která jsou ve výlohách k vidění pořád,“ popisuje Huňka.

„Napadlo mě, že díky bohatým zkušenostem naší firmy s velkými tisky realizujeme toto největší tablo v Olomouci. Vzhledem k tomu, že naše firma se specializuje na velkoplošný tisk a již dříve s Gymnáziem Hejčín realizovala nějaké projekty, tak v tom nebyl problém. Výsledkem je tak plátno o velikosti 6 krát 4 metru. Fotky dělal jeden ze studentů této třídy. Tohle všechno by nešlo realizovat bez pomoci firmy, která dodala materiál za 1 korunu, a reklamní společnost, která vytiskla tablo sponzorsky. Jinak se cena podobné věci pohybuje okolo 25 tisíc korun,“ pokračoval Dvořák, který je spolutvůrcem nápadu a skrze něj se pak i myšlenka stala skutečností.

Lidé, kteří budou procházet po třídě Svobody, se tak mohou měsíc dívat na obrovské plátno s gymnazisty. „Jednání s bankou proběhla nečekaně dobře. Sháněli jsme třeba plochu na lešeních a všude nás vyhazovali s tím, že je to nezajímá. V bance řekli, že mají tuhle plochu volnou asi na měsíc a nebyli vůbec proti,“ vysvětlil Huňka. Už před několika lety byla v Olomouci podobně originální tabla k vidění. Například jezdila tramvaj, která byla polepená maturanty. „První, co mě napadlo, že uděláme něco velkolepého, aby v Olomouci bylo originální tablo, které pobaví a zaujme. Účelem tohoto projektu je, aby si o tom povídala celá Olomouc,“ dodal Dvořák.