Vyhoštění muži jsou synové olašského krále Jana Horvátka a jeho ženy Jadwigy Horvátkové. Rodiče bydlí v Prostějově, nedaleko centra města.

Jan původem z Československa a Jadwiga pocházející z Polska žili v sedmdesátých letech v Americe, kde se jim synové také narodili. Když se po deseti letech vraceli zpátky do Evropy, nemohli podle svých slov vzít své syny s sebou a bratři tak byli dáni americkými úřady k adopci.

Po čase oba skončili na ulici a bez peněz. Loni na podzim přiletěli za rodinné peníze do Česka s vidinou lepšího života. Vypršela jim však lhůta pobytu a přestože své příbuzné v Česku nechtěli opustit – zvažovali dokonce žádost o azyl, byli nakonec deportováni do Ameriky.

Už jsou zpátky v Americe

„Včera ráno oba muži odletěli z Prahy do USA,“ potvrdila mluvčí ředitelství služby cizinecké policie Kateřina Jirgesová.

„Že už je deportovali? Co jen s nimi bude?“ posteskla si Jadwiga Horvátková. V Americe se bratrům totiž nevedlo dobře. „Byli tam v péči Armády spásy,“ zmínila se Horvátková. To, že v Americe byli v podstatě bezdomovci, potvrdil i jeden z jejích synů Jon Michael Moore.

I proto jim matka dala peníze na letenky do České republiky. Chtěla, aby se jim tady vedlo lépe. Muži ve věku třicet a jedenatřicet let do Česka přiletěli na podzim.

„Byli jsme všichni dojatí, že se vidíme. Chtěli jsme se o ně postarat,“ zdůraznila matka sourozenců.

Muže však po uplynutí tříměsíční bezvízové lhůty zadržela v Prostějově cizinecká policie. Jon a Joseph tehdy svorně tvrdili, že se do Států nevrátí. Skončili však v táboře pro zadržení cizinců v Poštorné na Břeclavsku a tam od žádosti o azyl upustili.

„Byla jsem v Poštorné za nimi. Mým synům se tam ale vůbec nelíbilo. Ostatní lidé zavření v táboře jim nadávali, Josepha dokonce někdo fyzicky napadl,“ postěžovala si Jadwiga Horvátková.

Matku mrzí, že synové v pondělí odletěli

„Proč je jen posílali zpátky? Vždyť tady mají tak velkou rodinu a ve Státech jsou strašně sami,“ řekla s tím, že se o ně bojí.

„Do USA odletěli oba muži zcela dobrovolně,“ konstatovala Kateřina Jirgesová z cizinecké policie. Američané neměli prostředky, aby si cestu do Států sami zaplatili. Ani jejich rodina v Prostějově finance neměla. Let za oceán jim tedy nakonec uhradili policisté.

„Třicet jedna tisíc korun za oba lety dohromady jsme zaplatili my, to znamená stát,“ konstatovala Kateřina Jirgesová z cizinecké policie. V podobných situacích se podle ní náklady na odlet řeší pokaždé tímto způsobem. „Po mužích prostředky na cestu vymáhat nebudeme. Obvykle se vymáhají pouze náklady na řízení o vyhoštění. V tomto případě však nejspíš neuspějeme,“ poznamenala Jirgesová.

Do Česka se oba muži několik měsíců nepodívají. „Starší z nich nesmí do republiky přicestovat po dobu šesti měsíců a jeho mladší bratr jeden rok,“ informovala Daniela Vlčková z ostravské cizinecké policie.