V Olomouckém kraji eviduje Státní zdravotní ústav (SZÚ) v listopadu rovnou stovku případů této vysoce infekční nákazy způsobené drobným roztočem zákožkou svrabovou. Předchozí měsíc to bylo sto třicet, což bylo nejvíce v republice. Pro srovnání za listopad a říjen 2022 zaznamenal SZÚ 66 a 57 případů.

Roky nebývalý nárůst lidí s kožním onemocněním způsobeným tímto parazitem podle odborníků může souviset s poklesem imunity. Svoji roli také může mít větší migrace a turismus.

Čekárna u lékaře. Ilustrační foto
Olomoucko na prahu epidemie, vyskočil i covid. Co obávaný suchý zápal plic?

„Díky dlouhodobým hygienickým opatřením a standardům, které u nás panují, dochází v populaci k poklesu imunity, jelikož lidé nejsou s původcem onemocnění (zákožkou svrabovou) v kontaktu,“ poukázala již dříve mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) Olomouckého kraje Markéta Koutná.

Epidemie v dlouhých cyklech

Epidemické vlny svrabu v Česku byly naposledy registrovány v devadesátých letech. Podle některých odborníků souvisely s amnestiemi.

„Epidemie svrabu se objevují obvykle v dlouhých cyklech, s generačními intervaly přibližně 20 let. Od roku 2017 opět čísla narůstají,“ sdělil Libor Mazánek z KHS Olomouckého kraje.

Letos jsou čísla vysoká: v první polovině roku zaznamenaly zdravotnické statistiky v Česku 4900 případů, což je více než dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Testování na HIV. Ilustrační foto
Nové případy HIV v Olomouckém kraji! Mohou jich být desítky. Otestujte se

Ukrajinci? Spíš jižní Evropani

V souvislosti s migrací podle hygieniků nelze nárůst svrabu spojovat s dopady války na Ukrajině.

Pokud jde o nakažené cizince na Olomoucku, letos se v řadě případů jednalo spíše o občany ze zemí jižní Evropy.

Jak zdůraznila ředitelka protiepidemického odboru KHS Andrea Škurková, z dlouhodobého hlediska a zkušeností s epidemiologickým šetřením nákazy je možným důvodem či příčinou zvýšeného výskytu na prvním místě diagnostika.

„Včasná a správná diagnostika svrabu je stále přetrvávajícím problémem, a to nejen v prevenci tohoto onemocnění, ale i v následném potlačení šíření svrabu,“ poukázala Andrea Škurková.

Toxoplazmózu vylučují nejvíce mladé kočky. Ilustrační koláž
S toxoplasmou žije až třetina lidí. Parazit prý umí měnit sexuální chování

Kde hrozí nákaza

Svrab se projevuje na kůži jako drobné pupínky, výjimečně je vidět linky - „cestičky“ vytvářené parazitem. Hlavním příznakem je svědění kůže, ke kterému dochází zejména během noci v teple.

Zdrojem onemocnění svrabem u lidí je výhradně napadený člověk.

Svrab se přenáší při přímém dotyku s kůží nemocného, zejména při pohlavním styku či spaní v jedné posteli. Riziko je při kontaktu s kontaminovaným ložním prádlem nebo ručníky.

RegioPanter na hlavním nádraží v Olomouci. Ilustrační foto
Nový jízdní řád od neděle! Přidané spoje i moderní vlaky. Tady jsou hlavní změny

Nakazit se může prakticky kdokoli, větší riziko je na ubytovnách, v domovech pro seniory nebo jiných lůžkových zařízeních.

Co dělat, pokud má člověk podezření, že chytil svrab? Především by měl vyhledat kožního lékaře.

Prevencí je především dostatečná úroveň osobní hygieny a nesdílet ložní prádlo, oděvy a ručníky s dalšími lidmi.

Jak se léčí svrab?

Existují účinné krémy, které spolehlivě zlikvidují parazita - zákožku svrabovou. Jedná se o mast s látkou permethrin a nebo také mast se sírou. Oba přípravky jsou dostupné v lékárnách na předpis.

Součástí boje s parazitem musí být hygienické opatření. Ručníky, lůžkoviny a oblečení je potřeba vyprat minimálně na 60 stupňů Celsia, přežehlit a nejméně další dva, tři dny nepoužívat. Co nelze vyprat, je vhodné vložit do plastových pytlů, kde parazit bez hostitele za pár dnů zahyne.