Svíčkárnu SoyCa otevřel Roman Zavadil se Sarah Márií Verníčkovou na jaře 2020. Lákal je koncept tvořivé dílny, kde by si na své přišli malí i velcí. Rozjezd nového podniku nebyl vůbec jednoduchý, protože vzápětí přišla covidová omezení.

„Otevřeli jsme 3. března a za deset dnů byl vyhlášen lockdown a my museli zavřít. Během naší hlavní sezony, což je podzim a zima, jsme tak bohužel měli po většinu času zavřeno,“ vzpomněl spolumajitel Roman Zavadil.

Veterinární fyzioterapeutka Mária Filípková si specializované pracoviště otevřela před třemi lety.
V Olomouci fungují psí lázně, s rehabilitací i protiproudem. Podívejte se

Různé barvy, tvary i vůně

Po rozvolnění olomoucká kreativní dílna brzy přitáhla spoustu návštěvníků. Od pondělí do pátku se di ní sjíždějí mateřské a základní školy z různých koutů regionu. Rezervují si termín a vyberou konkrétní balíček, který obsahuje výrobu různých druhů mýdel, koupelových solí i svíček.

„Další skupinou našich zákazníků jsou rodiny s dětmi, které mohou přijít kdykoli během provozní doby pro veřejnost. Menší svíčkárnu máme také v Bouzově,“ popsal Roman Zavadil.

Hana Vařeková otevřela v Nákle obchůdek, kde hospodyňky najdou téměř vše, co zrovna chybí v domácnosti. Na podzim přidala teplé ponožky a čepice. Nelíbí se barva? Ušije na přání.
Kreativní obchodnice se trefila. V Nákle nabízí nitě i sešity, její taška je hit

Zájemci si mohou vybrat z mnoha různých druhů, tvarů a velikostí svíček vyrobených z parafínu, které si pak vlastnoručně dekorují. V nabídce jsou také vonné svíčky ze sojového vosku.

„Ty nám nejvíc přirostly k srdci, používáme čistě přírodní vonné oleje a sestavujeme si vlastní vonné kompozice. Naší nejprodávanější vonnou svíčkou je ´Krvavý pomeranč´, oblíbené je také ´Kouzlo Vánoc´, ´Duše lesa´ nebo ´Klid v ruchu´,“ vyjmenovala Sarah Mária Verníčková s tím, že většinu zákazníků tvoří maminky s dětmi, někdy se do tvoření zapojí také tatínci nebo prarodiče.

Nadšenci přijíždějí z daleka

Největší zájem o svíčkárnu je během podzimního, adventního a zimního období, kdy tam lidé vyrábějí originální vánoční dárky. Vyhledávaná je také kolem Valentýna, Velikonoc nebo Svátku matek.

„Školy a školky jezdí celoročně, v létě k nám míří příměstské tábory. Během tvoření si tady užijí spoustu zábavy. Často jsme překvapeni, jak jsou děti kreativní, jejich svíčky jsou velmi originální. Někdy nás dospělé dokonce inspirují k novým postupům zdobení,“ řekla Sarah Mária Verníčková.

Olomoučanka Barbora Zuberová ve svém oděvním ateliéru prodává udržitelnou módu. Pořádá také workshopy pro pedagogy i žáky a kurzy šití.
Legíny do města nepatří! Olomoučanka šije a propaguje kvalitní "pomalou módu"

Někteří zákazníci kreativnímu tvoření a zdobení svíček doslova „propadnou“ a přijíždějí za touto zálibou do Olomouce pravidelně a to i z Brna či Ostravy. Vlastnoručně nazdobené svíčky se totiž stávají nejen originálním dárkem k Vánocům nebo narozeninám.

„Zákazníci si u nás vyrábějí speciální svíčky, které pak prodávají na charitativních akcích a beneficích a přispívají tak na dobrou věc. Zájem malých i velkých návštěvníků o naši kreativní dílnu nás moc těší. Jsme rádi, že se vracejí a odcházejí od nás spokojení,“ shodli se spolumajitelé olomoucké svíčkárny.