„Už jako dítě jsem milovala světýlka. Na Štědrý den jsme chodívali k babičce a dědovi přes celé Hanušovice. Za komunistů nebyla na ulicích žádná výzdoba, člověk byl rád, když viděl barevná světýlka na stromečku. Hledala jsem každé okno, kde to jen trochu svítilo,“ vzpomíná paní domu.

Zálibě ve vánoční světelné výzdobě se věnovala už když žila v panelovém domě, plný průchod jí mohla dát poté, co se přestěhovala do rodinného domu.

Začínala dvěma ozdobenými stromečky, nyní má na zahradě odhadem desítky světelných řetězů, sítí, koulí či figurín. Každý rok prvky dokupuje, zčásti na výměnu. Nejlepší doba prý bývá v lednu, kdy je možné světelnou parádku pořídit za zlomek ceny.

Instalovat takové množství výzdoby dá práci.

„Světýlka začínám dávat dohromady většinou už v srpnu, na konci září ostříhám stromky a můžu začít zdobit. Letos jsem však začínala hodně pozdě, až v polovině listopadu. Do konce října jsme dodělávali pergolu,“ popisuje žena středního věku.

Ani to moc nestojí

Efektní paráda pro energetiky zlatý důl není. Jednak mají LED svídidla velmi nízkou spotřebu, jednak domácnost Dany Haukové díky způsobu vytápění domu dosáhne na výhodný tarif.

„Loni jsem měla první rok hodně rožnuto. Měla jsem strach, že se to projeví na faktuře, ale ze záloh mi ještě vraceli,“ poznamenala.

Jsem nadšená z dětských průpovídek

Rodina prý nadšení Dany Haukové příliš nesdílí.

„Mně to ale dělá strašnou radost, mám panickou hrůzu ze tmy a ve světýlkách jsem ve svém živlu. Navíc kolem dost často chodí malé děti a když slyším přes plot jejich průpovídky, je to něco krásného,“ popisuje žena.

Bohatá výzdoba láká i dospělé.

„Víte, kolik aut tu zabrzdí? To jen vidíte ty foťáky, jak blesky blikají přes plot. Loni jsme tu měli tři lasery, to u nás zastavovali i hasiči,“ uzavírá Dana Hauková.