„Větrníčky jsou pryč, asi se už chystají namontovat tu krásu, co byla vloni. Ve spojení s barevně nasvícenou Trojicí to bylo něco nádherného,“ těšila se na originální světelnou instalaci mladá Olomoučanka, jež se v pondělí odpoledne zastavila v ulici 28. října, kde se mezi domy objevil tradiční světelný řetěz.

Zřejmě bude zklamaná. Letní barevné větrníčky letos nenahradí působivé žárovky a řetězy, které v jedné ze vstupních bran na Horní náměstí s památkou UNESCO dotvářely sváteční atmosféru.

Loňská novinka v ulici 28. října není standardní součástí výzdoby instalované v rámci Vánočních trhů Olomouc, na základě koncesní smlouvy mezi městem a organizátorem vánočních trhů.

Kompletní světelná výzdoba v ulici 28. října v Olomouci. 22. prosince 2021
Nové světelné závěsy v centru Olomouce berou dech, žárovky mění barvu

„Letos řešíme jak finanční úspory, tak ty energetické, společně s organizátory. Tato původní světelná výzdoba ulice 28. října není ve hře z těchto důvodů,“ sdělila Olomouckému deníku mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Podle informací Olomouckého deníku se však vzhledem k úspěchu loňské světelné instalace jedná o možné výzdobě v úspornější variantě. Jestli bude, nebo ne, zatím rozhodnuto nebylo.

Po dvouleté covidové pauze se na olomouckém náměstí 7. prosince 2022 budou opět společně zpívat koledy s Deníkem.
Olomoucké vánoční trhy jako adventní festival. Denně koncert, film či vystoupení

Vánoční osvětlení na Horním a Dolním náměstí bude stejné jako v minulých letech. Nedojde k omezení počtu žárovek či nočnímu vypínání světýlek, jak k tomu kvůli zdražení cen energií přikročili v jiných městech.

„Využíváme LED žárovky, které jsou úsporné,“ uvedla již dříve Monika Řehulková, mluvčí společnosti Kulturní Olomouc, která pořádá Vánoční trhy Olomouc.

Společnost letos investovala do energeticky šetrnějšího osvětlení vánočního stromu. Ten se slavnostně rozsvítí již v neděli 20. listopadu v 18 hodin.