Zatímco někdo se raduje pohledem na baňkami ozdobený vánoční stromek zkrášlený běžným světelným řetězem, jiný potřebuje rozzářit celý dům, případně i keře a plot na zahradě.

V kurzu jsou různá chytrá světýlka s LED žárovičkami i dálkově ovládané světelné projekce. Jak ale praví známé pořekadlo: proti gustu žádný dišputát.

Na spotřebu elektrické energie se nehledí. Kolik stojí vánoční světelná paráda při současných cenách?

„Dva haléře za hodinu může odpovídat cena za svícení běžného vánočního řetězu - příkon 4 watty,“ počítal mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Právě konec roku trhá rekordy - v hodinové spotřebě domácností. Zejména pak Štědrý den. Nejvyšší hodinová spotřeba z celého roku nastává mezi 16. a 17. hodinou. Tedy v době, kdy jede naplno příprava štědrovečerní večeře, rozsvěcují se vánoční stromečky a dekorace a o správnou náladu se starají televize a rádia.

„Spotřeba domácností je na Štědrý večer zhruba o 35 procent vyšší oproti průměrným hodnotám dosahovaným ve stejnou dobu v ostatních zimních dnech,“ poukázal Vladislav Sobol.

V prosinci sice s přehledem v hodinové spotřebě elektřiny vede Štědrý den, ale zdárně mu „sekunduje“ i Silvestr, na který tradičně připadá druhá nejvyšší hodinová spotřeba měsíce.

„Bronzovou medaili pak pomyslně třímá 23. prosinec, kdy vrcholí předvánoční úklid a také se předpřipravuje jídlo na následující den. Tyto dva dny mají druhou a třetí nejvyšší hodinovou spotřebu v prosinci, zatímco 24. 12. je vůbec nejvyšší hodinová spotřeba z celého roku,“ uzavřel mluvčí ČEZ.