V areálu Střední polytechnické školy se v sobotu a v neděli koná akce Svět kostek.

Výstava otevřela v Olomouci už počtvrté, z toho podruhé v prostorách Střední polytechnické školy.

“V posledních dvou letech přišlo asi 6 tisíc návštěvníků. Dnes v sobotu dorazilo tak 3 tisíce lidí a vzhledem k tomu, že výstava pokračuje ještě v neděli, bude to zřejmě letos dost podobné,” informoval pořadatel Tomáš Kašpařík z organizace Kostky.org.

Jedná se o komunitu fanoušků lega, která jezdí své výtvory prezentovat po celé Evropě.

“Tento rok zde v Olomouci máme asi 45 vystavovatelů, ale modelů je přibližně 70 až 80 z celé republiky, všichni autoři tady totiž přítomní nejsou. A poprvé zahrnuje olomoucký Svět kostek i mezinárodní účast, máme tu hosty z Rakouska a Maďarska,” dodal Tomáš Kašpařík.

Svět kostek si nejčastěji nenechají ujít hlavně rodiče s dětmi.

“Máme to vymyšlené tak, že větší polovina jsou výstavní modely, ať už si je naši vystavovatelé vymysleli podle vlastní fantazie, nebo se inspirovali skutečnými stavbami. Máme tu třeba mikroměsto známých světových budov, dvou a půl metrové ruské kolo, ale také hrad z Harryho Pottera nebo pirátský ostrov. Spousta modelů je samozřejmě i pohyblivá nebo je doprovází světelná show. Další část výstavy potom tvoří herní koutky - Lego Duplo pro nejmenší, velký herní koutek v horním patře se základními kostkami a podobně,” popsal Tomáš Kašpařík.