To všena kožní klinice FNOL od osmi do patnácti hodin, kdy mohou zájemci přijít bez objednání, a na poliklinice u hlavního vlakového nádraží (pozn. red. bývalá Železniční poliklinika) od třinácti hodin do půl čtvrté.

Smyslem preventivní akce Evropský den melanomu je upozornění na riziko vzniku rakoviny kůže, ale hlavně apel na to, aby lidé reagovali co nejdříve a zdravotníci mohli v co nejčasnějším stadiu odhalit případný zhoubný melanom.

Lékaři upozorňují, že v České republice se každoročně zjistí 1 500 nových případů zhoubného nádoru kůže, přičemž lidí s diagnózou maligního melanomu rok od roku přibývá.

„Zájemcům poradíme, jak se chránit před nežádoucími vlivy slunečního záření, dostanou vzorky ochranných opalovacích prostředků,“ popsala primářka Kliniky chorob kožních a pohlavních FNOL Renata Kučerová.

„Čím dříve lékař nádor objeví, tím větší je pravděpodobnost uzdravení. Proto je velmi důležité sledovat svá znaménka a jednou ročně si je nechat vyšetřit u odborníka,“ informovala lékařka dermato-venerologické ambulance Polikliniky Olomouc Blanka Žuffová-Kunčová.

Nejčastější forma zhoubného melanomu, tzv. povrchově se šířící melanom se vyvíjí relativně pomalu, od prvních příznaků trvá tři až pět let, než se vytvoří metastázy i v jiných částech těla.

Zároveň se však jedná o nádor, který je na kůži a je barevný, proto ho lze odhalit v časném stadiu, kdy je pravděpodobnost vyléčení téměř stoprocentní. „S pokročilejším onemocněním klesá šance na uzdravení,“ uvedla Žuffová-Kunčová.

Melanomy vznikají vlivem škodlivého UV záření na kůži. Podle odborníků neexistuje zdravé opalování a lidé by se měli před sluncem co nejvíce chránit.

„Určitě je dobré používat krémy s vysokým ochranným faktorem. Každé spálení si kůže pamatuje po celý život. Doporučit nelze ani solária, pokud nejsou používaná k léčbě například lupénky nebo atopického ekzému. Chce-li někdo mít snědou kůži, pro zdraví jsou nejlepší samoopalovací krémy,“ uvedla primářka Kučerová.

„Opálená kůže je známkou poškození. Požadovaná snědá barva vzniká jako obranná reakce kůže s cílem zmenšit toto poškození a žádné zdravé opalování neexistuje,“ vysvětlila Žuffová-Kunčová.

Lidé s podezřelým znaménkem mohou přijít v průběhu celého roku do specializované Poradny pro névy a nádory kůže ve FNOL. Ta ordinuje každé úterý od půl jedenácté do dvanácti.

K vyšetření lze přijít bez doporučení lékaře a bez předchozího objednání. „Pokud znaménko svědí, zvětšuje se nebo mění tvar, není nad čím váhat,“ uzavřela Kučerová.