Na místě jsou již automatické závory s kamerami a platební terminály zajišťující bezobslužný výběr poplatků za parkování. Platba bude možná v hotovosti nebo kartou i QR kódem.

Důležitou součástí nového parkovacího systému budou navigační cedule s informacemi o obsazenosti parkovišť. Počítá se s instalací celkem 14 digitálních tabulí. První ukazatel bude namontovaný u kruhového objezdu v Samotiškách.

Vizualizace multifunkční haly z projektu podnikatele Morávka u Velkomoravské ulice v Olomouci. Spolupracují na něm architektonická studia Obermeyer Helika a ateliér Šuráň
Soukromá arena jako nový zimák. Vedení města vybralo projekt Velkomoravská

Displej v Samotiškách

„Na příjezdu k parkovišti na Svatém Kopečku bude ukazatel s údajem, kolik parkovacích míst je zde ještě volných. Pokud se zaplní, bude toto parkoviště uzavřeno, a řidiči se díky informačnímu a navigačnímu systému dozví, jak vypadá situace na jiných parkovištích, jak daleko se nachází a kolik je tam aktuálně volných míst,“ přiblížil novinku předseda komise městské části František Prášil.

Přehledná tabule s daty o vytížení parkovišť bude umístěna na příjezdu do městské části, před dopravní značku oznamující začátek obce. Jakmile bude na Kopečku plno, řidiči budou o stopce informováni už v Samotiškách. Data z jednotlivých parkovacích ploch bude vyhodnocovat dispečink, který bude fungovat v zoo.

„Systém by měl predikovat situaci, když se budeme blížit 90 procentům obsazenosti, aby na Kopečku nedocházelo ke kolizím, protože řidiči už nemají kde zaparkovat. Není možné, aby nám parkovali v zákazech nebo v lese,“ popisoval dopravní krizi, kterou místní zažívají za příznivého počasí o prodloužených víkendech a svátcích.

Zahájení zkušebního provozu je naplánováno na 1. června. „Vše se bude nejprve zkoušet a ladit,“ poznamenal Prášil.

Velikonoční pondělí na Svatém Kopečku, 10. dubna 2023
Nával na Sv. Kopečku. Takto tam vypadalo Velikonoční pondělí

Jak přidat parkovací místa?

Parkovací a informační systém za 12 milionů korun, který má pomoci zlepšit organizaci dopravy, však neřeší dlouhodobý nedostatek parkovacích míst na Svatém Kopečku.

Zabývalo se jím už několik politických reprezentací. V úvahu připadaly dvě varianty, a to podstatné navýšení parkovacích míst v blízkosti zoo anebo vybudování odstavného parkoviště v Samotiškách.

„V Samotiškách to zhavarovalo na tom, že se městu nepodařilo dostat k pozemkům. Parkování u zoo bylo zastaveno v nějaké fázi rozpracovanosti. Oba směry z předcházejících volebních období, kdy se nic nezrealizovalo, prověřujeme a budeme chtít nějakým směrem pokročit,“ reagoval náměstek primátora Olomouce Tomáš Pejpek.

Vizualizace zahrady u hospice na Sv. Kopečku
Na Sv. Kopečku vznikne nová zahrada, s terasou i kavárnou. Takto má vypadat

Dopravní zátěž pociťují nejen obyvatelé Svatého Kopečka, ale i lidé v Samotiškách, kde řidiči hledají možnost zaparkovat, když je na Kopečku plno.

„Chápu, že se Kopeček musí s parkováním nějak vyrovnat, ale nápor dopadá i na nás. Od loňska máme ve vjezdech do ulic z hlavní silnice značky se zákazem vjezdu mimo dopravní obsluhy,“ uvedla starostka Samotišek Jana Zaoralová.

„Bylo by dobré, aby město s kapacitou na Kopečku něco udělalo. V mapovém podkladu územního plánu Samotišek je vyznačeno parkoviště, se kterým se počítalo už před více než dvaceti lety,“ podotkla.

S návratem 111 se nepočítá

Podle komise městské části Svatý Kopeček by částečně pomohlo znovuzavedení autobusové linky 111.

„Návštěvník od Ostravy jistě přijede autem až na Kopeček, ale Olomoučák může nechat auto doma, nezůstat někde v koloně, ale využít tento spoj,“ poukázal předseda KMČ Prášil.

Tato sezonní posilová linka vloni v provozu nebyla a podle mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Anny Sýkorové se s ní nepočítá ani letos.

Parkování na Svatém Kopečku

Na Svatém Kopečku mají řidiči k dispozici celkem pět parkovacích ploch. Největší parkoviště se nachází u penzionu Fojtství, další je přímo u zoo, třetí největší plocha je k dispozici U Ovčačky. Zhruba dvacet zpoplatněných míst je v ulici Dvorského naproti restaurace U Macků. Bezplatné parkoviště pro několik desítek aut najdou řidiči podél cesty směrem na Radíkov.

Na parkovišti u zoo aktuálně zaplatí řidiči za osobní automobil a motocykl 100 korun. Maximální doba stání je šest hodin. Platí se v době od 9 do 19. hodin.