Nové nařízení Rady města změnilo sazby k 1. lednu. V úterý 2. ledna byly automaty v obou lokalitách přelepeny cedulí s nápisem „parkovné neplatit“.

Od 1. září 2023 platí úprava dlouhodobého parkování v Olomouci, systém bude nabíhat postupně
Revoluce v parkování v Olomouci. Zdražily karty a vznikly nové oblasti

Motoristům vadilo, že hodinová sazba na zalesněné periferii, kam Olomoučané míří na procházky, je totožná jako v centru města, kde se navíc o víkendech parkovné neplatí. Tak to sice v Radíkovské ulici zůstává i po 1. lednu, ale podle nového nařízení Rady města jen během sezony.

„Mám dnes v práci volno a vyrazil jsem se psem na procházku do lesa. Nevěděl jsem, že to tady zpoplatnili. A nevěřím svým očím, že chtějí čtyřicet korun za hodinu. Z jakého důvodu? Tady na okraji města. No nic, popojedu do Radíkova, kde je parkoviště. Tam snad bude zadarmo,“ sdělil vloni na podzim Olomouckému deníku zhruba čtyřicátník z Olomouce.

Placené parkování na Svatém Kopečku. V ulicích Radíkovská (podélné parkování u lesa směr Radíkov) a Dvorského se sazbou 40 korun za hodinu.
40 Kč za hodinu u lesa? Nová parkovací sazba na Kopečku narazila

Zastropovaná denní sazba

Nové nařízení, které začalo platit od 1. ledna 2024, mění výši poplatku za parkování v Radíkovské ulici z původních 40 korun na hodinu celoročně (Po - Ne, 7 - 20 hod) na 40 Kč/hod. v sezoně (březen - říjen).

Nově byl zaveden strop ve výši 100 Kč/den, aby lidé u lesa neplatili v součtu více než motoristé na parkovacích plochách se závorami.

„Mimo sezónu (listopad - únor) je v Radíkovské ulici parkování zdarma,“ informovala mluvčí magistrátu Jana Doleželová.

Změna i pod bazilikou

Na základě podnětů rezidentů a návštěvníků se od ledna změnila výše poplatku na parkovacích plochách v ulici Dvorského (hostinec U Macků) v blízkosti svatokopecké baziliky.

„Čtyřicet korun za hodinu už nebudou lidé platit celoročně (Po – Ne, 7-20 hod.), ale pouze v sezoně. Mimo sezonu (listopad – únor) se nově zavádí nižší sazba, a to 20 Kč/hod.,“ upozornila mluvčí.

Podle hostinského Martina Macka i v této lokalitě chybí stokorunový strop.

„I když se během sezony nic nemění, bereme to jako částečný vstřícný krok. Ideální by však byly dvě sazby: 40 nebo 20 za hodinu a celodenní, jako je například u Fojství,“ reagoval na nové nařízení hostinský.

„Zatím je však automat na placení parkovného přelepený, neplatí se nic,“ podotkl.

Nový parkovací systém

Podněty k novému parkovacímu systému zasílali lidé do konce října. V Radíkovské kromě celoroční hodinové sazby kritizovali i provozní dobu parkoviště, která byla nastavena od pondělí do neděle v době od 7 do 20 hodin.

Nový parkovací systém na Svatém Kopečku zahrnuje celkem pět parkovacích ploch. Na největších s automatickými závorami, u zoo, u Fojtství a U Ovčačky, zaplatí motoristé za celodenní parkování 100 korun (od listopadu do února 60, prvních 15 minut je zdarma).

Nový systém na parkovišti Hvězda u Karlovy Studánky provází nedorozumění a stížnosti, 27.11.2023
Nadávající řidiči pod Pradědem, nový parkovací systém na Hvězdě provází zmatky

Město, přesněji jeho příspěvková organizace Zoo Olomouc, spustilo nový parkovací systém počátkem loňských letních prázdnin. Jeho smyslem je zajistit plynulost dopravy k nejnavštěvovanějšímu turistickému cíli Olomouckého kraje – Zoo Olomouc.

Zahrnuje celkem čtrnáct digitálních cedulí, které informují o volné kapacitě parkovišť. Instalovány byly závory na třech parkovištích, kamery, čidla v zemi a další prvky. Náklady si vyžádaly investici 15 milionů korun.

Kdo neuspěl u zoo ani U Ovčačky, hledá místo na parkovišti u Fojtství, kde je také plno. V takovém případě jako provizorní plocha pro auta slouží přilehlé fotbalové hřiště, 11. června 2023
Konec kolapsů na Svatém Kopečku? Parkovací systém pomůže, rozjede se brzy

Moderní systém sice pomůže v organizaci dopravy hlavně o víkendech a svátcích, kdy za příznivého počasí míří do zoo tisíce lidí, ale neřeší nedostatek parkovacích míst na Svatém Kopečku. Bezvýsledně se jím zabývalo už několik politických reprezentací.

„Pomohlo by záchytné parkoviště a kyvadlová doprava. Nebo výstavba parkovacího domu v blízkosti zoologické zahrady,“ uvedl již dříve náměstek primátora Tichý. „Hledáme kapacity, je snaha to vyřešit, ale není to z majetkoprávního hlediska jednoduchá záležitost,“ poukázal.