Na první březnovou sobotu chystá spolek den otevřený dveří, aby se veřejnost mohla se službou a podmínkami seznámit z blízka.

Proti umístění služby v této části Olomouce vloni vznikly dvě petice. Místní poukazují na to, že na Svatý Kopeček nepatří, protože by zde narostla zátěž vzhledem k již existujícím zařízením.

Na Svatém Kopečku město upravilo placení parkovného
Přemrštěné parkovné na Sv. Kopečku částečně zlevnilo. Jak a kde

Kritizují spolek, že s nimi o záměru předem nemluvil – místní se dozvěděli o otevření zařízení pro propuštěné vězně v areálu Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) od října loňského roku z internetových stránek arcibiskupství v polovině září.

Změní něco ministerstvo?

Obyvatelé se prostřednictvím advokáta nyní obrátili na MPSV s podnětem k přezkoumání registrace k poskytování sociálních služeb udělené spolku vloni v září krajským úřadem.

Na Svatém Kopečku, v areálu Arcibiskupských lesů a statků, má otevřít zařízení pro propuštěné vězně
První vězni už se hlásí na Kopeček. Arcibiskupství: Každý si zaslouží šanci

„V tuto chvíli můžeme pouze potvrdit, že MPSV obdrželo podnět k přezkoumání registrace tohoto spolku. Od registrujícího orgánu, kterým je Olomoucký kraj, byl vyžádán příslušný registrační spis, který zatím nebyl doručen,“ sdělil Olomouckému deníku mluvčí ministerstva Jakub Augusta.

„Po obdržení doplňujících informací a dokumentů budeme přistupovat k vyhodnocení podnětu a jeho relevance,“ dodal s tím, že kdy tedy dojde k nějakému posunu, zatím nelze přesně odhadnout.

Desítka vězňů

Na Svatém Kopečku by v upravených prostorách v areálu ALSOL mělo být 10 až 12 propuštěných vězňů. Během ročního pobytu by s pomocí spolku měli být připraveni znovu se postavit na vlastní nohy.

„Aktuálně máme tři a zítra bychom měli přijímat dalšího klienta. Obracejí se na nás zájemci z celé České republiky,“ sdělil v pondělí Olomouckému deníku předseda křesťanského spolku Druhá míle Milan Vašek.

Předseda KMČ Svatý Kopeček František Prášil předává v restauraci U Macků petiční archy. Je zde jedno z mnoha petičních míst. Odpor proti plánovanému spuštění pobytové služby pro propuštěné vězně je velký.
Odpor proti areálu pro bývalé vězně na Kopečku sílí, petici podepisují i v okolí

K podnětu k přezkoumání registrace uvedl, že spolek splnil všechny podmínky.

„Jsme centrum sociální rehabilitace, kde lidé nabývají zpět svých dovedností, pomáháme jim při návratu do běžného života. Stavíme to na pracovních kompetencích klientů, chceme, aby si v co nejkratším čase našli zaměstnání, stabilizovali si svoji situaci a mohli vykročit do svého nového života,“ vysvětloval Vašek.

U jednotlivých adeptů podle něj probíhá sociální šetření, zda spadají do okruhu osob, které lze přijmout.

„Přijímáme pouze lehčí případy, životní přešlapy,“ uvedl k trestní minulosti klientů.

Historická budova tržnice v Olomouci
Ostudy Olomouce, 3. díl: Tržnice. Majitel budovu nabídl městu. Co se chystá?

Den otevřených dveří

Spolek chce uspořádat besedu s veřejností, která by se měla uskutečnit za přítomnosti zástupců arcibiskupství a Arcibiskupských lesů a statků v sále farnosti na Svatém Kopečku.

Ještě před tím, pravděpodobně v sobotu 2. března, bude Den otevřených dveří.

„Chceme, aby si veřejnost prohlédla centrum a viděla, v jakých podmínkách klienti žijí a jak vypadá práce s nimi. Mohou se případně zeptat i klientů, pokud ti budou mít zájem, jsou to svobodní lidé,“ dodal předseda Druhé míle.