Šternberk: zbrojnoši a bílé procesí

Ve Šternberku se průvod vydá městem v pátek 11. listopadu, v půl páté odpoledne.

„Obrátili jsme se na účastníky, aby jich pokud možno co nejvíce přišlo v bílém. V čele průvodu půjdou bubeníci, pak budou následovat bíle odění a pak pojede Martin na bílém koni. Ten by měl mít dle tradice červený plášť. Půjdou i nějací zbrojnoši v dobovém oblečení a lampionový průvod,“ vysvětlil Jiří Hackenwald, ředitel šternberského gymnázia, které je hlavním pořadatelem akce.

Průvod projde centrem města a skončí do prostoru kláštera, kde bude pokračovat tím, že na pódiu na nádvoří kláštera budou vystupovat žáci různých šternberských škol.

„Úvodní slovo pronese pan farář, který připomene vznik tradice svatomartinských slavností. Budeme tam mít také jarmark s asi pětadvaceti stánky, na kterých se budou prodávat jednak tradiční věci, které souvisí s Martinem, jako jsou husí speciality, martinské rohlíčky,“ pokračoval ředitel školy.

Ve sklepení kláštera už tradičně se budou zájemcům nabízet ochutnávky svatomartinských vín, která se otevírají 11.11. a bude tam hrát také cimbálová muzika.

„Tahle akce se koná počtvrté, když jsme začínali, měli jsme zhruba dvě stě účastníků a počet se každoročně zvyšuje. Teď můžeme počítat zhruba s tisícovkou. Líbí se mi na tom to, že se lidé sejdou, je přátelská atmosféra, že to tam krásně voní svařeným vínem, a že už se začínáme trochu blížit předvánoční náladě,“ doplnil.

V Arcibiskupském paláci se bude koštovat

Příležitost okusit první letošní víno – svatomartinské – budou mít v sobotu 12. listopadu všichni návštěvníci olomouckého Arcibiskupského paláce, který bude v tento den otevřen k prohlídce.

Lahve bílého vína Müller Thurgau, růžového Svatovavřineckého a dalších mladých vín požehná předchozího dne, o svátku sv. Martina, olomoucký biskup Josef Hrdlička.

Tradice svatomartinského vína se v České republice objevila roku 2005. První víno ze sklizně daného roku vstupuje na trh vždy 11. listopadu, o svátku sv. Martina, nejlépe v 11 hodin.

„Mladá vína jsou lehká a s nižším obsahem alkoholu, lze v nich odhalit chuť a vůni různých druhů ovoce – broskví, banánů, hrušek nebo višní. Šťavnatá kyselinka dodává mladému vínu ceněnou svěžest. Po nalití do sklenky mohou zvláště bílá a růžová mladá vína jemně perlit. K výrobě svatomartinského vína lze použít bílé odrůdy Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský, pro červená a růžová vína pak Modrý portugal a Svatovavřinecké,“ vysvětlil Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého.

Kromě mladých vín budou mít návštěvníci možnost koupit si i vína starších ročníků včetně mešních.

„Lahve svatomartinského bílého vína odrůdy Müller Thurgau a růžového vína odrůdy Svatovavřinecké i dalších mladých vín pro tuto příležitost dodá společnost Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž, která je výrobcem mešních vín. Půjde o jakostní odrůdová vína, která jsou vyrobena technologií mešních vín, tedy pouze z hroznů bez dalších příměsí a přidaného cukru,“ doplnil Gračka.

Velká Bystřice: maškary, lampiony a dobroty

Svatomartinský program chystají na sobotní odpoledne také ve Velké Bystřici. Od tamní základní školy odejde strašidelný průvod děti, maškar a lampionů o půl páté. V jejich čele půjde svatý Martin na bílém koni a za ním ohňoví žongléři.

„Průvod dojde za necelou půlhodinku na náměstí, radní města převlečení za římské senátory, odmění zaměstnance města, kteří v uplynulém roce odešli ze služeb města a předají jim svatomartinské stužky. Pak bude následovat scénka hraná především představiteli města – alegorizovaný a na dnešní dobu upravený výjev, kdy se svatý Martin rozdělil se žebrákem o polovinu svého pláště,“ informoval hlavní pořadatel Martin Seidler.

Vystoupení pak zakončí zhruba patnáctiminutová ohnivá show, která vyvrcholí ohňostrojem. Celá akce skončí zhruba okolo půl osmé.

„Od 14 hodin bude ve vinárně ochutnávka vín, o hodinu později se na náměstí otevřou stánky s dobrotami, budou se prodávat svatomartinské speciality, nejrůznější pečivo sladké i slané, pečená husí stehna s knedlíkem a zelím, svatomartinský guláš nebo koláčky. V západním křídle zámku, v růžovém domečku, bude připravená výstavka svatomartinských výtvarných kreseb dětí ze základní školy,“ sdělil Seidler.

Od 19 hodin pak mohou zájemci jít do Galeriezet na vernisáž výstavy amatérských fotografií řeky Bystřice a koncertem a vyprávěním Jana Buriana. Vstupné je 80 korun.

„Letos je to druhý ročník a zájem loni překročil všechna naše očekávání. Čekali jsme tak čtyři stovky a přišlo okolo tisícovky lidí. Letos čekáme účast velmi podobnou,“ doplnil pořadatel.