Svátky města začaly už ve čtvrtek přehlídkou čestných stráží z několika zemí Drillfest, v pátek pak městem prošel tradiční průvod ke cti patronky města svaté Pavlíny.

Součástí programu je mimo jiné i festival Vyznání růžím v olomouckém rozáriu, který i v neděli zve nejen na záplavu květů, ale také na sportovní zónu, gastro, workshopy, hudbu i floristické show. V neděli je také možné si užít promenádní koncert v parku - v Rudolfově aleji od 17 hodin zahrají Black Ladies.

Festival Vyznání růžím bude v olomouckém rozáriu probíhat 8. - 9. června 2024
Vyznání růžím láká i na gastrozónu, muziku či piknikové koše. Tady je program

Prostor před radnicí tento týden na úvod Svátků města ozdobila také obří písková socha tvůrce Mariana Maršálka. Dílo vysoké více než čtyři metry je alegorií svobody a demokracie. Současně připomíná pozoruhodné životní osudy tří výjimečných Olomoučanek: Květoslavy Bartoňové, Eriky Bednářové a Zdeny Mašínové.

Květoslava Bartoňová (rozená Axmanová) na maturitní fotografii. Její příběh je jedním z komiksově ztvárněných osudůtři výjimečných Olomoučanek, které lze nově vidět k v krytu v Bezručových sadech
Olomouc má svého sira Wintona. Tehdy 18letou studentku Květu z Neředína

Tehdy osmnáctiletá Květoslava Bartoňová z Neředína krátce po druhé světové válce zachránila 45 sirotků z Údolí smrti v Dukelském průsmyku.

Patnáctiletá Erika Bednářová, mladá Olomoučanka německého původu, zase během druhé světové války společně s rodinou obětavě pomáhala Čechům. Hned po válce ji ale poslali do sběrného tábora. Útrapy v něm zažité ji pak pozanmenali na celý život.

Zdena Mašínová, dcera hrdiny odboje Josefa Mašína popraveného nacisty a mladší sestra protikomunistických odbojářů Josefa a Ctirada, se i přes nelehký život a překážky nikdy nevzdala svých hodnot svobody a demokracie.

Zdena Mašínová, sestra protikomunistických odbojářů Ctirada a Josefa, při loňském otevření Památníku tří odbojů
Nevzdat se, to je naše heslo, říká Zdena Mašínová. Po útěku bratrů prožila peklo