Svátky města v pátek v 18 hodin zahájí historický průvod ke cti patronky města svaté Pavlíny. Tentokrát bude pěší, bez kočárů, a projde z Horního na Dolní náměstí k mariánskému sloupu, který letos slaví 300 let od vysvěcení.

U této příležitosti floristé z Výstaviště Flora Olomouc památku ozdobí květinovými aranžmá a průvod v čele s páterem Františkem Hanáčkem si na místě připomene toto významné výročí.

Poté bude následovat cesta do kostela svatého Mořice, kde budou uloženy ostatky svaté Pavlíny a v podání Moravské filharmonie a pěveckých sbor festivalu Svátky písní zazní světová premiéra Requiem for Peace in Ukraine od australského skladatele a dirigenta Davida Slatera. Začátek je v 19 hodin.

Svatou Pavlínu letos připomíná také písková socha na Horním náměstí, kterou tam z 33 tun písku tvoří umělci Václav Lemon a Marian Maršálek. U příležitosti slavnostního průvodu by ji měl páter František Hanáček požehnat.

VIDEO: Jak se rodí socha sv. Pavlíny na olomouckém náměstí

Písková socha připomínající patronku města svatou Pavlínu a třísté výročí Mariánského sloupu z Dolního náměstí vzniká u olomoucké radnice. | Video: Tauberová Daniela

Mimořádný zážitek nabídne páteční open air koncert Moravského divadla Olomouc a komorního sboru Lenky Dohnalové-Mlynářové. Akce s názvem Noc světových muzikálů začne na Horním náměstí ve 20.30 hodin.

„Zazní ty nejznámější melodie ze slavných muzikálů, jako jsou Jesus Christ Superstar, Evita, Bídníci, Fantom opery nebo Vlasy,“ pozval náměstek pro kulturu Viktor Tichák. Vstupenky jsou v prodeji v informačním centru v podloubí radnice.

V sobotu od 10 hodin se budou na Horním náměstí připomínat nejen Svátky města, ale také slavit 450. výročí založení Univerzity Palackého, která připravila část programu v centru města.

Připraven je jarmark, koncerty, vystoupení nového cirkusu, divadelní pohádky i výtvarné dílničky. K dispozici bude odpočinková zóna, workshopy pro malé i velké návštěvníky, vědecké dílny i speciální večerní Science show Pevnosti poznání.

„Na jevišti budou od 20.30 hodin přítomni vědci, kteří všem nabídnou velmi atraktivní program. Po celý den bude otevřený Upoint, naše informační centrum a obchůdek,“ sdělila prorektorka Univerzity Palackého Andrea Hanáčková. Sobotu na Horním náměstí zakončí další dílo, které propojuje Svátky města se Svátky písní – Rockové oratorium Eversmiling Liberty.

Novinkou letošních Svátků města je možnost prohlédnout si Olomouc z výšky.

„Svátky města jsou samozřejmě oslavou sv. Pavlíny, ale také krás samotného města. Proto jsme připravili speciální novou nabídku nejen olomouckých vyhlídek, ale i zpřístupnění neobvyklých míst. Během organizovaných prohlídek se lidé mohou dostat nejen na věž radnice nebo kostela svatého Mořice, ale dokonce i na nejvyšší dómskou věž,“ sdělil vedoucí oddělení kultury Radim Schubert.

Na některé vyhlídky je však omezená kapacita a je nutné se rezervovat předem. Například termíny prohlídek věže katedrály Svatého Václava jsou již obsazené. Volná místa jsou na prohlídky vnitřních prostor a obou tribun Androva stadionu nebo na komentované prohlídky přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Svátky města Olomouce 2023

Pátek 2. června 2023
Horní a Dolní náměstí

Průvod ke cti sv. Pavlíny patronky města Olomouce
18:00 | Horní a Dolní náměstí, kostel sv. Mořice

Requiem for Peace in Ukraine
19:00 | kostel Sv. Mořice

Noc světových muzikálů
20:30 | Horní náměstí
open air koncert Moravského divadla Olomouc a Komorního sboru Lenky Dohnalové-Mlynářové
zazní skladby z Jesus Christ Superstar, Evita, Les Miserables, Fantom opery, Hair
místa k sezení: 50 Kč | stání zdarma

Sobota 3. června 2023

Rockové oratorium Eversmiling Liberty
21:00 | Horní náměstí

Celodenní program na Horním náměstí

10:00 / Konzervatoř Evangelické akademie - hudební program složený z komorních souborů a souboru dechových nástrojů
12:30 / Daniel Režný - busking koncert
13:00 / Kejklířský spolek Cascabel - kejklířské pouliční vystoupení
13:20 / Duše v pohybu Baletu Globa - Taneční střípky z představení s doprovodem Adama B. Sychrowa
14:00 / Cirkus LeVitare - žonglérská stand-up show
16:30 / Knabenkapelle Nördlingen - koncert chlapecké kapely z německého partnerského města
17:30 / ZUŠ Iši Krejčího - koncert žáků olomoucké umělecké školy
19:00 / Tempus - koncert středověkého rocku
20:30 / Science show Pevnosti poznání - živá show animátorů z Pevnosti poznání

Pohádky Divadla Tramtarie
11:00 O princezně fotbalistce první
15:00 Terezka a kouzelné autíčko

Cirkus LeVitare & Kejklířský spolek Cascabel
12:00–18:00 workshopy a živá vystoupení nového cisrkusu

Studio Experiment
10:00–18:00 - výtvarné dílny pro děti

Geniální dílny s vědou a technikou na dosah
10:00–18:00

Zachraňme Olomouc!
10:00–18:00
Městská hra inspirovaná konceptem Gamebook, hra pro jednotlivce, rodiny, či skupinky přátel každého věku.

František Řehoř Giannini pro Olomouc
18:00 | kostel sv. Mořice
Scénické čtení ze života prvního probošta kostela u sv. Mořice Františka Řehoře hraběte Gianniniho, od jehož narození letos uplyne 330 let. Stál mimo jiné u zrodu Englerových varhan, které byly nedávno restaurovány. Vstupné: 100 Kč | na místě

Podrobný program Svátků města Olomouce a možnosti rezervace najdete ZDE

Svátky města jsou každoroční oslavou patronky Olomouce svaté Pavlíny už od roku 1996, kdy byla její památka po úplném zapomnění znovu oživena.