„Svátky města mají být výrazem hrdé historie a bohatého kulturního dědictví. A právě při letošní oslavě chceme historické kořeny a významné pilíře, na nichž Olomouc stojí, zdůrazňovat,“ řekl primátor města Miroslav Žbánek.

Křižovatka Schweitzerovy a Velkomoravské ulice v Olomouci, květen 2024
Schweitzerovu na měsíce zavírá velká oprava. Chystá se i ve Velkomoravské

Pořadatelsky spolupracuje arcibiskupství, univerzita a armáda.

„Chceme akcentovat význam těchto institucí. Programem letošních oslav chceme vytvořit osobitou atmosféru, která Svátky města odliší od jiných městských akcí,“ doplnil náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.

Přímo před zraky Olomoučanů už od pátku 31. května na Horním náměstí vzniká velká socha z písku a květin. Bude představovat alegorii svobody a demokracie a připomene také tři významné Olomoučanky. Autorem díla je sochař Marian Maršálek.

Marian Maršálek pracuje na Horním náměstí v Olomouci na nové pískové soše, 31. května 2024
Na náměstí roste obří socha z písku. Připomene tři výjimečné Olomoučanky

Tradiční kostýmovaný průvod k poctě svaté Pavlíny povede v pátek 7. června od 18 hodin svatomořický probošt František Hanáček. Tentokrát průvod projde centrem města za doprovodu Vojenské hudby Olomouc, v kostele svatého Mořice bude následovat varhanní koncert.

VIDEO: Radim Schubert, vedoucí odboru kultury olomouckého magistrátu, představuje program Svátků města 2024

Zdroj: Vránová Magda

Sobota plná historie a zábavy

Hlavní program s názvem Den starých řemesel bude probíhat v sobotu od 10 do 20 hodin na Horním náměstí. Nabídne přehlídku zapomenutých řemesel a možnost ponořit se do atmosféry středověku.

„Lidé uvidí při práci například řezbáře, kováře, písaře, košíkáře, tkalounkáře, přadleny, písaře, vyšívačky nebo výrobce pergamenu. V dílničkách a workshopech bude možné si jednotlivá řemesla vyzkoušet,“ pozval Radim Schubert, vedoucí odboru koncepce kultury.

Návštěvníci se také seznámí s historickým lékařstvím, hrdelním právem, alchymií, věštkyněmi a prohlédnout si středověkou zbrojnici a ležení z doby třicetileté války.

Od 10 do 21 hodin bude na Horním náměstí kulturní program s koncerty, divadlem, přehlídkou hanáckého folkloru a vystoupeními šermířů.

„Do atmosféry minulosti přenese návštěvníky i fire show, která sobotní program na náměstí zakončí,“ dodal Viktor Tichák.

Svátky města Olomouce - program na Horním náměstí
sobota 8. června

koncerty & šermířská vystoupení

10:00 Létající Rabín
11:30 Hanácký mužský sbor Rovina & Dudáci Tryhuci
13:00 Národopisný soubor Týnečáci
13:40 Blue Squadron Pipe Band
14:15 Dům dětí a mládeže Olomouc
14:30 Adorea
15:15 Blue Squadron Pipe Band
16:00 Prastrom
17:15 Blue Squadron Pipe Band
17:45 Adorea
18:30 Rabussa
20:00 Tempus
21:15 Non sancti – Fire Show

pohádky Divadla Tramtarie
nádvoří radnice

11:00 O pračlovíčkovi
15:00 Terezka a kouzelné autíčko

Podívejte se na Svátky města Olomouce 2023

Vojenský DrillFest

Pestrý program Svátků města ve čtvrtek 6. června na Horním náměstí nabídne rovněž mezinárodní přehlídku čestných stráží s názvem DrillFest.

V 15.30 vystoupí Vojenská hudba Olomouc a od 16 do 18 hodin čestné stráže z USA, Maďarska, Německa, Rakouska, Polska, Slovinska, Slovenska a České republiky.

„Jedná se o velkou mezinárodní akci, kterou vždy pečlivě připravujeme. Naše exhibiční jednotka je zajímavá také tím, že jsou zde zastoupeny i ženy-vojákyně. Puška, se kterou vojáci cvičí, je téměř pětikilová. Příslušníci exhibiční jednotky musí všechny cviky s touto puškou ovládat bez rozdílu,“ vysvětlila kapitánka Marcela Němcová z Posádkového velitelství Praha.

VIDEO: sochař Marian Maršálek tvoří velkou pískovou sochu na Horním náměstí

Zdroj: Vránová Magda

V rámci městských oslav se ve čtvrtek a v pátek uskuteční na Andrově stadioně multižánrový open-air Festival filharmonie. V netradičním prostředí fotbalového stadionu zahraje Moravská filharmonie Olomouc a vystoupí Richard Krajčo, Petr Janda, Josef Vojtek se skupinou Inflagranti a Aneta Langerová.

Festival filharmonie na Andrově stadionu v Olomouci, 9. června 2023
Filharmonie na dva dny rozezní Andrův stadion, s Krajčem i Langerovou

Podrobné informace o programu jsou na webu svatkymesta.olomouc.eu.