Všichni Silvestrové žijící v krajském městě jsou sedmdesátníci, kromě jednoho

Paradoxně jsou všichni olomoučtí Silvestrové sedmdesátníci. Výjimku tvoří jediný „mladík“ Silvester, kterému je osmatřicet.

Do trojice skutečných Silvestrů patří i dvaasedmdesátiletý Silvestr Tomášek z Holice. „Už můj dědeček se jmenoval Silvestr, a také můj tatínek. Tehdy se to nosilo, mít jméno po otci. Své syny jsme s manželkou ale pojmenovali jinak, jeden se jmenuje Roman a druhý Dušan,“ vysvětlil.

„Oslavy mých jmenin bývaly v mládí bouřlivější než dnes. To jsme měli ve zvyku míchat koktejly. Kolikrát to dopadlo i špatně, když jsme slavili třeba v práci, a pak se mnou doma nikdo nemluvil. Teď slavím jmeniny pravidelně na chatě na Jívové se skupinou přátel, což je asi pět rodin. O půlnoci si vyprskneme nějakou prskavku a vzhůru býváme tak do tří hodin,“ popsal svého silvestra.

Jeho poněkud netradiční jméno prý nikdy nikoho nijak zvlášť neudivovalo. „Jen úředníci se občas rozpakovali, s jakým i to mají napsat, jestli s tvrdým, nebo měkkým,“ dodal.

Silvestr Tomášek pracoval v Moravii, učil na strojnické průmyslovce, dělal kontrolora ve Farmakonu a později působil jako konstruktér ve vývojových laboratořích a dílnách Univerzity Palackého. Dnes je již třetím volebním obdobím předsedou komise městské části Holice.

„Jsem holický patriot, narodil jsem se tady a mým snem je, aby jednou celá Holice vypadala tak pěkně jako náves, aby byly všechny ulice spravené a v pořádku,“ tvrdí Tomášek.