Například v roce 2007 zahynulo ve sledovaném období jedenácti dní na 33 osob, což je o sedm procent více ve srovnání s celoročním průměrem.

„Problémem takzvaných svátečních řidičů je, že nemají velké zkušenosti s hustým provozem na silnicích. Doprava se zrychlila, mladí řidiči mají silné vozy a jsou čím dál agresivnější. Příležitostní účastníci silničního provozu pak nedokážou v kritických situacích adekvátně zareagovat,“ vysvětluje některá úskalí policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov často nezkušení šoféři předjíždějí v nebezpečných úsecích a nemají schopnost předvídat nebezpečí. Policisté navíc potvrzují, že zavinit vážnou dopravní nehodu nemusí jen rychlá, ale i velmi pomalá jízda.

„Příležitostní řidiči také často diskutují za jízdy se spolujezdci. Plně se nevěnují řízení a může snadno dojít ke střetu s jiným vozem“ vysvětluje mluvčí Sedláčková.

Jak k tomu dodává Petra Srnková z policejního prezidia, hraje v období Dušiček svou roli i počasí. „Řidiče mnohdy překvapí povětrnostní podmínky jako mlha, náledí, sníh nebo nízké teploty. Pokud se k tomu přidá shon a spěch, plní se policejní statistiky daleko rychleji,“ říká Srnková.

Podle Aleny Pospíšilové z přerovského Dopravního inspektorátu se zatím v posledním říjnovém týdnu počet nehod na Přerovsku nezvýšil.

„Zatímco vloni jsme v období od 25. do 31. října zaznamenali na 41 nehod, letos jich je pouze 28,“ shrnula Pospíšilová. Ta tvrdí, že budou plynulost provozu na silnicích během dušičkového období monitorovat policejní dopravně – bezpečnostní akce.

„V ulicích budou jak dopravní policisté, tak i strážníci městské policie,“ potvrdila Pospíšilová. Kontroly se mají zaměřit na plynulost provozu a také na správné parkování aut tak, aby vozy zbytečně neucpávaly silnice, “ řekla Pospíšilová.

Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové si kontroly posvítí i na povinnou výbavu vozů a jejich technický stav, dále pak používání bezpečnostních pásů a na alkohol u řidičů.