Tady jsou naše tipy na některé akce na Olomoucku spojené se svátkem sv. Václava.

Svatováclavské hody v Pňovicích

Třídenní slavnost, Svatováclavské hody chystají na nadcházející víkend v Pňovicích. Slavnost odstartuje už v pátek 26. září a to výstavou o historii obce ve staré škole. Sobotní část nabízí fotbalová utkání nebo třeba hodovou diskotéku v parku od 20 hodin.

Hlavní program se chystá na neděli 28. září, která nabídne den otevřených dveří v místní základní škole, mši svatou, ale i hudební program v parku. Více informací o hodech, včetně podrobného programu zájemci najdou na www.pnovice.cz

Folk, šermíři, makrely

Na oslavu svátku našeho národního patrona pořádá sdružení František z Újezdu Svatováclavský den. Akce se chystá na sobotu 27. září a zahájení programu je ve 14 hodin.

„Na programu bude ukázka výcviku psů, recitál folkové skupiny z Litovle Noaco, vystoupení skupiny historického šermu Milites Templi a Equites Corone Spin. K vidění budou ukázky soubojů, středověké hry pro děti, ale třeba i kolo štěstí," vyjmenovávají část programu organizátoři.

Připraveno bude i bohaté občerstvení, příchozí si mohou pochutnat na langoších, pečených makrelách, sladkostech a chybět nebudou ani prodejní stánky s regionálními výrobky. Vstupné je třicet korun a vstupenka je slosovatelná, děti jdou zdarma. (paš)

Petanque u Pelikána

Turnaj tříčlenných družstev se chystá o tomto víkendu před restaurací U Pelikána v Olomouci-Hejčíně.

Už šestý ročník Svatováclavského turnaje v petanque se uskuteční v sobotu 27. září od 10 do 18 hodin. Zápisné, v němž je zahrnutý oběd a ceny pro vítěze, je 120 korun na osobu.

S předběžným potvrzením účasti a případnými dotazy se zájemci mohou obracet na Jaroslava Carina Holického na email holickyjaroslav@seznam.cz nebo na mobil 603863619. Více informací případní hráči najdou na www.hejcin.cz 

Svatováclavská vycházka na houby

Všem milovníkům hub a houbaření je určená víkendová Svatováclavská vycházka na houby. Chystá se v neděli 28. září. Sraz je v 8 hodin na vlakové stanici Hrubá voda v Hlubočkách na Olomoucku, po příjezdu vlaku z Olomouce.

„Akce je určená všem milovníkům hub a houbaření, těm kteří se sběrem hub začínají i těm zkušeným. Samozřejmě také těm, kteří houby sice nejí a ani je nesbírají, ale přesto se o nich a jejich životě rádi dozvědí," píše se v pozvánce.

Průvodcem účastníků výletu bude Vítězslav Bičík a Jiří Lazebníček, vedoucí mykologické poradny Vlastivědného muzea v Olomouci.

„Košíky, nože a další houbařské vybavení s sebou," upozorňují ještě organizátoři. Návrat do Olomouce bude před třetí hodinou autobusem z Pohořan. 

Slavnostní bohoslužba v dómu

Mše svatá ke cti svatého Václava se chystá v neděli 28. září od 10 hodin v olomoucké katedrále svatého Václava. Mši bude celebrovat biskup Josef.

Sváteční ležák z Litovle

Na víkend 26. až 28. září navařili v Litovli u příležitosti Dne českého piva a na počest Svatého Václava, sváteční ležák Litovel Václav 12%.

Světlý nefiltrovaný ležák má vzácné hořké chuťové tóny, které garantuje trojité chmelení vybranými chmely s převahou žateckého poloraného červeňáku.

Václav bude k dostání na čepu a v limitované edici multipacku ve vybraných restauracích a Globusu Olomouc.

Svatováclavský mariáš

Svatováclavský mariáš se chystá na sobotu 27. září v Majetíně na Olomoucku. Karbanická akce se uskuteční v majetínském Domečku, prezentaci organizátoři určili od 8.30 do 9 hodin. Startovné je 150 korun a občerstvení bude zajištěné.