Budovu dva roky obepínalo lešení. Stavbaři jej před několika dny rozebrali, a obyvatelé a návštěvníci města tak mohou pozorovat novou podobou budovy. A stejně jako byl hotel Grand svou podobou v roce 1931 pro obyvatele města zjevením, zařadí se budova po rekonstrukci v moderním stylu mezi architektonické dominanty Šumperka.

Původní hotel Grand vyrostl na nároží dnešních ulic 8. května a 17. listopadu během jednoho roku, otevřel na Vánoce 1931. V přízemí se nacházela prodejna věhlasné olomoucké firmy ASO, v patře kavárna a nad ní hotelové pokoje. Novostavba ve městě vyvolala rozruch. Nejen kvůli do té doby ve městě neobvyklému obchodnímu domu nebo moderní kavárně.

Stavebníkem budovy byl Pozemkový ústav v Olomouci. Banka, která se zaměřovala na podporu českých aktivit a podnikání na Moravě. Stavbu nechala vybudovat ve městě, v němž z velké většiny žilo německé obyvatelstvo. To výrazný a viditelný projev "českého živlu" nevítalo s velkým nadšením

Pod dochovanými plány budovy je podepsán Tomáš Šipka, stavitel z Olomouce-Hodolan. Architektem byl Bohumír Čermák, jehož nejznámější stavbou je obchodně-živnostenský pavilon s vyhlídkovou věží na brněnském výstavišti. Čermák se pak spojil s firmou ASO. Pro ni tvořil téměř všechny objekty a obchodní domy, kterých bylo po republice téměř dvacet. .

První hosty přivítá nový šumperský hotel Perk za pár týdnů. „Provoz zahájíme 29. června,“ upřesnila manažerka hotelu Andrea Veselovská. Budova ožije už o dva týdny dříve. Uskuteční se zde přednášky nebo literární akce LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem.

Současná podoba hotelu Perk v Šumperku:

hotel Perk v Šumperku 31. května 2023. | Video: Petr Krňávek

Video: Deník/Petr Krňávek

V přízemí hotelu se nachází restaurace, v prvním patře konferenční prostory a recepce. V dalších patrech je 35 pokojů a v tom nejvyšším saunový svět. Cena za jednu noc se pohybuje podle typu pokoje a rezervace mezi 2655 a 8500 korunami.

O provoz restaurace se bude starat Jiří Giesl, majitel nejznámější šumperské kavárny Pikola. Šéfkuchařem bude Jan Malý.

Hotel bude vynikat i originálním designem. Jeho tvůrkyní je známá designérka Lucie Koldová. „Návštěvníci se mohou těšit na atmosférickou restauraci v podmanivých tónech včetně zajímavých kompozic světel a nábytku na míru,“ prozradila již dříve.