Nedostatek vláhy se už začíná negativně projevovat v zemědělství. Podle Mirky Mrázkové z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu spadlo během letošního dubna na Olomoucku jen minimum srážek. "Letos v dubnu zatím pršelo jen třikrát, dosavadní úhrn srážek je pouze 2,6 milimetru. Znamená to, že na metr čtvereční za poslední tři týdny spadlo jen 2,6 litru vody. Je to čtrnáctkrát méně, než představuje dlouhodobý dubnový srážkový průměr. Ten má hodnotu 36,3 milimetrů," sdělila Mrázková. Loňský duben byl naopak kvůli dlouhodobé sněhové pokrývce srážkově nadprůměrný, celkově tehdy v Olomouci spadlo téměř 57 milimetrů vody.

Nízké průtoky teď na většině toků na Olomoucku pozorují i vodohospodáři. "Stavy vody jsou na toto roční období nezvykle nízké. Průtoky odpovídají spíše hodnotám obvyklým v létě. Na těchto číslech se pohybujeme většinou na přelomu července a srpna. Zatím nemáme hlášeno, že by byl nedostatek povrchové vody pro průmyslovou výrobu nebo musela některá malá vodní elektrárna zastavit provoz," sdělil Antonín Kurfürst z Povodí Moravy. V Olomouci klesá průtok Moravy. Normálně bývá asi 25,7 kubíku za sekundu. "Aktuální stav je podprůměrný, už se pohybuje pod hranicí dvaceti kubíků," upřesnil Kurfurst. Včera ráno se průtok v hanácké metropoli pohyboval kolem hodnoty 20,38 kubíku, odpoledne už jen 19,74 kubíku za sekundu. Nedostatek vláhy už přidělává starosti zemědělcům.

Podle ředitele olomoucké agrární komory Miloše Porče jsou suchem nejvíc ohrožené obiloviny, kukuřice a mák. "Současné sucho je doslova abnormální. Všechno, co je čerstvě zaseté, potřebuje vodu. Protože ale v zimě nebyl téměř žádný sníh, nejsou v půdě žádné zásoby. Rostliny budou jen těžko vzcházet. Pokud vzejdou, nebudou kvůli absenci vláhy pokračovat v růstu, navíc jsou oslabené vůči chorobám a škůdcům," sdělil Porč. Absence srážek a vody z jarního tání se projevuje také v lužních lesích Litovelského Pomoraví. "Tůně, které touto dobou bývají zcela zavodněné, jsou teď téměř vyschlé. Je jen otázkou, jaké bude dál počasí. Příroda si s tímto výkyvem ještě poradí, ale pokud by se měl každoročně opakovat, určitě by to byl pro lužní lesy problém. Letošek je zřejmě nejsušší rok za posledních pět let," řekl Ondřej Dočkal z Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.

Se změnou počasí se ale zatím nedá podle Eduarda Jarcovjáka z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu příliš počítat. "Až do konce týdne bude v Olomouckém kraji přetrvávat teplé počasí bez srážek," sdělil Jarcovják.