„Včera jsme měřili rybářský revír Hulíkův háj. Množství kyslíku ještě stačí. Za kritický bychom stav neoznačili," hodnotil předseda olomouckých rybářů Michal Šefčík.

„Vody je méně. Hospodář i rybářské stráže musejí kyslík hlídat a pozorovat stav obsádky, zda ryby nejezdí u hladiny," popisoval nervozitu kolem rybářských revírů v těchto horkých dnech, kdy i Morava v Moravičanech podle měření hydrologů klesla na úroveň sucha.

Kyslíkovým deficitem jsou nejvíce ohroženy dravé ryby. „Candát, štika a okoun," uvedl Šefčík. „Naopak karas je odolnější," doplnil.

Sucho nejvíce doléhá na nejmenší vodní toky, vlásečnice, které napájí pstruhové revíry. Rybáři do nich na jaře nasadili plůdky a obávají se, že vlivem sucha už je v některých lokalitách po nich.

„Některé potoky v okolí Moravského Berouna začínají vysychat tak, že ztráty na plůdku budou. To už je jasné," uvedl předseda rybářské organizace v Domašově nad Bystřicí Radomír Bednář.

„Poslední roky jsou sucha extrémní, kapiláry nám vysychají a zpátky do revíru nedáme skoro nic," posteskl si.

Bitvy o tůňky

O život v těchto dnech bojují i větší ryby. Ty se shromažďují v tůňkách, kde sice zatím mají kyslíku dost, ale jsou snadným terčem predátorů.

„Sucho je devastující i pro větší rybu. Řeky mají desetinový průtok, například Bystřice, a v tůňkách v malé hloubce mají volavky a vydry hody," uvedl další důsledky nynějších nízkých průtoků.

Odběr vody zatím neomezen

Vodoprávní úřad zatím kvůli suchu nemusel na Olomoucku omezovat odběr z povrchových vod.

„Zatím jsme omezení nevydali. Od rybářů jsme nedostali podnět, že by byly zásadní problémy a bylo potřeba situaci řešit. Kdo čerpá vodu na základě povolení, v souladu s pravidly o nakládání s povrchovou vodou, může i v těchto dnech," uvedla Hana Zvoníčková, vedoucí oddělení vodního hospodářství olomouckého magistrátu.

Déšť nikde

Vzhledem k vysokým teplotám, které meteorologové předpovídají pro nejbližší dny, se může hydrologická situace povrchových vod ještě zhoršovat. V týdenní předpovědi však avizují srážky.

„Pokud to budou bouřky s přívalovými dešti, stav vody se nezlepší. Akorát nám do rybníků a rybářských revírů spláchnou kde co z polí a kanalizací. Potřebujeme tři dny i týden zahradnického deště," přeje si Michal Šefčík. Podle meteorologů to ve druhé polovině příštího týdne vypadá na přeháňky a bouřky s teplotami nad 25 stupňů.