Úhyn ryb v Bolelouci vyšetřuje policie.

„Případ zatím nebyl ukončen, prověřování nadále probíhá. Zatím nemáme k dispozici výsledky odborného vyjádření České inspekce životního prostředí,“ sdělila policejní mluvčí Irena Urbánková.

Inspekce konkrétního pachatele nezjistila. Neexistuje.

„Po dlouhodobém suchu, když přijdou větší srážky, kvalita vody se zhorší. Tok a život v něm má při suchu a vysokých teplotách problém sám o sobě a pokud se do něj vyplaví usazeniny z kanalizace je to problém,“ popisoval Radek Pallós, Ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Olomouc.

Proti proudu je krajské město se svou čističkou odpadních vod. Podle Pallóse však v takové není konkrétní.

„Že by si ČOV takzvaně ulevila? To rozhodně ne,“ ujistil Pallós. Podle něj se podobným problémům, které při velmi nízkých průtocích a vysokých teplotách ohrožují vodní živočichy na řadě míst, nejen pod Olomoucí, není možné předejít.

Kyslíkový deficit

Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu, který úhyn prošetřoval společně s inspekcí, potvrdil, že šlo o kyslíkový deficit.

„Čím vyšší teploty ve dne i v noci jsou, tím horší je rozpustnost kyslíku ve vodě, ale současně naopak roste jeho spotřeba rybami i dalšími vodními živočichy. Stav, kdy v problematických úsecích toků nastane kritická situace v období vysokých teplot se začíná opakovat. A bohužel musím připustit, že se tyto situace mohou vyskytovat stále častěji,“ uvedl Loyka.

Pokud se přidají vydatné lokální srážky, které se často ještě ohřejí na zpevněných plochách a doslova vypláchnou kanály, je podle něj problém ještě větší.

„Situaci v tocích je nutné sledovat, protože v případě kritického zhoršení životních podmínek zejména v menších tocích a říčních ramenech je nutný záchranný odlov ryb a třeba i sběr vodních živočichů jako jsou škeble. V době nízkých vodních stavů však často narážíme na další problém - již nemáme vhodnou lokalitu se stabilním průtokem, kam bychom zachráněné živočichy mohli vypustit,“ upozornil Petr Loyka.

Kdo nám zaplatí škodu?

Rybáři jsou připraveni okamžitě zasáhnou. Domlouvají se s Povodím Moravy na vylepšení průtoků, aby se nečistoty ze stok při mimořádných situacích více naředily.

„Hlídáme si to. Ale kdo nám zaplatí škodu?“ poukazoval hospodář tovačovské organizace Roman Uherek. Škodu z počátku června odhadl na 50 tisíc korun. „Od té doby jsme opět nějaké ryby vysadili, ze zákona se postarat musíme,“ dodal a díval se proti proudu směrem k Olomouci. „Pokud bude případ odložen, nebude to překvapením, tak to bylo i při úhynu vloni v září. Tím by bylo, kdyby měl někdo ochotu spolupodílet se na úhradě škod. Uvítali bychom, kdyby byla Olomouc přístupná,“ poznamenal hospodář.

Na magistrát se však rybáři s konkrétním požadavkem neobrátili.

„Pokud jde o případ opakovaného úhynu ryb v Bolelouci, můžeme tamním rybářům nabídnout pomoc například ve formě spolupráce s odbornými složkami magistrátu. Doposud se ale na město Olomouc v této věci nikdo neobrátil. Provozovatelem ČOV je společnost Moravská Vodárenská, na kterou se rybáři také mohou obrátit,“ sdělil mluvčí Michal Folta.