Pitné vody z nového vodovodu by se ještě letos mohlo dočkat všech 200 obyvatel Vsiska, které spadá pod Velký Týnec na Olomoucku. Podle starosty Petra Hanušky (nez.) trápí nedostatek vody spoustu tamních domácností. „Kompletní vodovod pro všechny místní části by stál asi 62 milionů. Zatím ho vybudujeme jen ve Vsisku, kde se náklady dostanou pod šest milionů. Ucházíme se proto o dotaci u olomouckého krajského úřadu,“ uvedl Hanuška.


V podobné situaci jsou také obyvatelé Dlouhé Loučky na Uničovsku, kde v létě studny vysychají. „Problémy s nedostatkem vody mají hlavně obyvatelé horního konce obce, trápí je to každý rok. Letos se asi voda ze studní ztratí ještě dřív než jindy, protože je velké sucho. V potoce jí už teď teče jen tolik, co bývá zvykem v létě,“ řekl starosta Ladislav Koláček (nez.). Obec se podle slov starosty Koláčka bez vodovodu do budoucna neobejde. Vody je i v obecních studních, které zásobují základní školu a školku, málo a musí se upravovat, aby splňovala požadavky na pitnou vodu.

„Situaci nám usnadní to, že uničovská radnice bude do roku 2009 budovat vodovod v Horní Sukolomi. Nejpozději v roce 2011 bychom se na něj chtěli napojit. Vodovod nás přijde na 60 milionů, což je do budoucna největší investiční akce v obci. O dotace budeme žádat společně s Uničovem,“ uvedl Koláček s tím, že o celé mimořádně důležité záležitosti ještě budou rozhodovat obecní zastupitelé.