Majitelé studní z Olomoucka totiž nyní kvůli obrovské poptávce musí na odborný posudek čekat až tři měsíce. Olomoucký magistrát už podle vedoucího odboru životního prostředí Petra Loyky přijal´2800 žádostí o povolení „černé“ studny. Původní termín do konce června měl sloužit k tomu, aby si majitelé studní jen prodloužili stávající povolení. „Problém je však v tom, že 80 procent studní funguje načerno. Jejich vlastníci k nim často nemají žádný doklad, natož tak nějaké povolení. Občané se ale nemusejí ničeho obávat. Kontroly domácností zaměřené na studny neděláme a ani dělat nebudeme. Každému poradíme, jak má přesně postupovat,“ řekl Loyka.

Obrovský zájem lidí o odborné vyjádření a posudky nyní zaznamenávají také hydrogeologové. „Jen během dopoledne jsem měl dvanáct telefonátů od lidí z celé republiky. Všichni shánějí kontakty na odborníky v místě svého bydliště, ti jsou však zavaleni objednávkami,“ uvedl tajemník České asociace hydrogeologů Tomáš Charvát. Potvrzuje to rovněž přerovský hydrogeolog Vladimír Calábek. „Zájem lidí pořád roste. Čekací doby se kvůli tomu prodlužují, termíny mám na téměř tři měsíce obsazené. Žádají si mě i celé zahrádkářské kolonie, kde je až čtyřicet studní v jedné lokalitě,“ řekl Calábek. Zvýšené poptávky prý už někteří hydrogeologové zneužívají. Lidé by si proto měli předem zjistit, kolik jim za odborné vyjádření zaplatí. „Ceny se teď neúměrně šplhají vzhůru. Už jsme zaznamenali i případ, kdy si odborník za běžný posudek řekl o 14 tisíc korun. To je několikanásobek obvyklé sazby, přijatelných je asi pět tisíc korun,“ upozornila pracovnice firmy, která se zabývá realizací studní po celé Moravě.

Podobný názor má také Calábek. „Běžná částka se na Olomoucku pohybuje v relacích od 1500 do tří tisíc korun. V průměru jsou to asi dva tisíce,“ dodal Calábek.